Advertisement
HABERLER ABONE OL

İngiltere Merkez Bankası’nın bu hafta faiz artışlarına devam etmesi bekleniyor.

Banka pandemi sonrası enflasyondaki yükseliş nedeniyle Aralık’ta tarihi düşük seviyedeki faizi yüzde 0.1’den yüzde 0.25’e yükseltmişti. Banka böylece 3 yıl sonra ilk faiz artırımını yapmıştı. Faiz artışından bu yana enflasyon yükselişini sürdürerek Aralık’ta artan talep ve arz zinciri sıkıntılarıyla 30 yılın zirvesine çıktı.

ING Gelişmiş Ülke Ekonomisti James Smith “Aralık ayındaki sürpriz faiz artışı bize Başkan Andrew Bailey ve banka yetkililerinin manşet enflasyondaki yükselişten çok endişeli olduğunu gösterdi.” değerlendirmesini yaptı. Smith 25 baz puanlık artışın olası olduğunu belirtti.

BNP Paribas ve Deutsche Bank da benzer görüşte

Deutsche Bank Ekonomisti Sanjay Raja da 25 baz puanlık faiz artışı beklediklerini bildirdi. Rajay “ekonominin istikrarı için para politikası komitesi yetkilileri daha ılımlı sıkılaşmanın gerekeceği mesajını verebilir.” dedi. Ekonomistler ülkede enflasyonun yüzde 6.5 ile zirve yapıp iki yıl içinde Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik hedefe dönmesini bekliyor.

Deutsche Bank Ağustos, 2023 Şubat ve Ağustos aylarında da faiz artışı beklediğini açıkladı. Fransız BNP Paribas da bu hafta 25 baz puan artış beklediğini belirtti, banka Çarşamba günü paylaştığı bir notta Kovid görünümündeki düzelme nedeniyle sonraki faiz artış beklentisini de Mayıs’tan Şubat’a çekti.