Advertisement

İran’ın Irak’taki ABD üslerini hedef alan füze saldırıları ülke içinde kamuoyunun öfkesini yatıştırmak için dikkatle hazırlanmış görünürken, ABD Başkanı Donald Trump’a bölgeyi yıkıma uğratabilecek bir savaştan kaçınması için alan tanımış olabilir.

Füze saldırılarının can kaybına yol açıp açmadığı bilinmezken, hem İran hem de Trump, İran’ın General Kasım Süleymani’nin geçen hafta öldürülmesini takiben bu sabah yapılan misilleme sonrası gerilimi azaltmak için açık kapı bıraktılar.

İran dışişleri bakanı Cevat Zarif, "İran orantılı bir şekilde cevap verdi ve savaş arayışında değil" derken, Trump ise Twitter yoluyla verdiği mesajda “Herşey yolunda” dedi.

Washington’daki “Center for Global Policy” isimli düşünce kuruluşunda direktör vekili olan ve daha önce Ortadoğu’da çalışan ve  yaşayan Faysal Itani ise saldırının “gereken ölçüde bir cevap” olduğunu söyledi ve “Gelen cevap itibarlarını kurtaracak kadar dramatikti, fakat ABD’den gelebilecek ezici bir müdahaleyi ve tırmanma döngüsünü tetiklemeyecek kadar da sınırlıydı. Bu saldırı durumu eşitleyecek kadar gösterişliydi ama ABD’yi tırmanmayı arttıracak bir karşılık vermeye zorlamak için yeterli değildi” dedi.
Top şimdi Trump’ta ve ABD Başkanı Çarşamba sabahı Washington’da bir açıklama yapacağını kaydetti.

ABD lideri İran’ı sürekli bir şekilde uyarırken ve füze saldırısından sonra ABD’nin askeri gücüne Twitter mesajları ile dikkat çekerken, geçen hafta yaptığı açıklamada, Süleymani’nin öldürülmesinin “savaşın durdurulması” anlamına geldiğini söylemişti.

İranlı liderler, ABD'nin ülkenin en önemli generallerden birini öldürmesinin ardından misillemede bulunulması konusunda çok güçlü bir kamuoyu baskısı ile karşı karşıyaydı. Süleymani'nin bölgede İran lehine uyguladığı rol onu İran'da ulusal kahraman haline getirmişti ve binlerce kişi dün İranlı generalin cenazesinde bir araya gelmişti.

Bu ölçülü saldırıya rağmen, İran muhtemelen ABD güçlerini bölgeden çıkarmaya yönelik çabalarını durdurmayacak. Füze saldırılarından bir gün önce, İran ABD'ye "tarihi bir kabus" yaşatacağı tehdidinde bulunmuş ve misilleme için 13 seçeneğin değerlendirildiğini kaydetmişti. Saldırıların ardından, İran'ın savaş gücünün temelini oluşturan İran Devrim Muhafızları Ordusu, bu saldırıların "Şehit Süleymani" operasyonunun başlangıcı olduğunu duyurdu ve daha da tepkilerin geleceği tehdidinde bulundu.