Advertisement

“Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasına göre 2018 yılının zirvesinde 79 milyar TL’lik üretimden satışları ile yine TÜPRAŞ yer aldı. Listede Ford Otomotiv 31 milyar TL’lik üretimden satışlarıyla ikinciliğini, Toyota Otomotiv de 23,6 milyar TL üretimden satışlarıyla üçüncülüğünü korudu.  

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan Bloomberg HT'den Burak Karagöz'e bugün açıklanan İSO 500 listesini değerlendirdi. Türkiye'nin ilk on firması konusunda istikrar olduğunu belirten Bahçıvan şu değerlendirmeleri yaptı;

"Özellikle TÜPRAŞ Türkiye'nin önemli bir sanayi devi ve şampiyonlar ligini sürükleyen bir numaralı firmamız.

Otomotiv firmalarımız yurt dışı ortaklıkları ve  yurt dışı pazarlarıyla sürdürülebilir başarıyı devam ettiriyor. Firmalarımızın kendilerini sürekli yenilediklerini, özellikle ihracata bağlı pazardaki araştırmalarını sürekli taze tuttuklarını gösteriyor. Ben gelecek yıllarda değişik sektörlerden farklı rekabetlerin de geleceğini düşünüyorum. Bu başarıyı koruyan firmaları da tebrik etmeliyiz" yorumunu yaptı."FİNANSMAN SORUNU ÇÖZÜLMELİ"

Finansman maliyetinin sanayicinin ihracat gelişimini gölgelediğini belirten Bahçıvan sanayicinin yatırım yapmasını engelleyen en önemli konulardan birinin bu olduğunu ve bu sorunun çözülmesi gerektiğini kaydetti.