Advertisement

Johnson & Johnson (J&J) ilaç firmasının geliştirdiği Kovid-19 aşısı virüse karşı koruma sağladı. Tek doz uygulanan aşının dünya genelindeki aşılama kampanyasını hızlandıracağı düşünülüyor.

44 binin üzerinde insanın katılım sağladığı çalışma sonucunda, geliştirilen aşının yüzde 66 oranla Kovid-19 virüsüne karşı koruduğu, hastalığı ağır geçirme olasılığını yüzde 85'e kadar azalttığı ve ölümle sonuçlanan vakaları ise yüzde 100 önlediği kaydedildi.

J&J firmasının geliştirdiği aşının onay alması durumunda salgını sonlandırmada hız kazandıracağı ümit ediliyor. Firmanın rakipleri olan Moderna Inc. ve Pfizer Inc.'nin ürettiği aşıların etkinlik oranı daha yüksek olmasına rağmen, saklama koşullarının oldukça zorlayıcı olduğu ve etkinliğin sağlanabilmesi için iki doz olarak uygulanması gerektiği biliniyor. Bu aşıların aksine, J&J’in aşısının 3 ay boyunca soğutucuda muhafaza edilebileceği ve tek dozun yeterli olacağı açıklandı.

Johnson & Johnson’ın Şubat ayı başlarında ABD'de acil durum kullanım izni için başvurusunda bulunmayı planladığı açıklandı.

Şirket çalışanlarından üst düzey bir bilim insanın verdiği bilgiye göre, aşının Mart ayında onay alacağı ve onay zamanına kadar ürünün sevkiyata hazırlanacağı öngörülüyor. Şirket, aşının ne kadarını acil olarak üretilebileceğini belirtmezken, ABD'nin yılın ilk yarısında geliştirilen aşıdan 100 milyon doz alacağını teyit etti.