Advertisement

Japonya'da Kovid-19 varyantlarıyla mücadelede üçüncü doz aşının uygulanması kararı verildi.

Kyodo ajansının Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Kovid-19 Danışma Heyeti, salgının varyantlarıyla mücadelede 3. doz aşının vurulması planını ele aldı.

Heyet, ikinci dozdan altı ay sonra Kovid-19'a karşı üretilen antikorun düştüğü ve Japonya'da etkisini gösteren Delta dahil çeşitli varyantlara karşı aşının etkisini kaybettiğini iddialarını görüştü.

Aşı üretici firmaların 3. dozun gerekliliğine yönelik çağrılarını dikkate alan heyetin, istekli kişiler bu dozun vurulması için planlamayı uygulamaya alma kararı verdi.

Buna göre iki doz Pfizer, Moderna ya da AstraZeneca aşısı vurulanlar, başvurmaları halinde aynı marka aşıyı olabilecekler.

Üçüncü doz aşının başlangıç tarihi ve uygulamanın kapsamına yönelik detayların daha sonra duyurulacağı kaydedildi.

126 milyon nüfuslu Japonya'da, Kovid-19'a karşı aşı kampanyası Şubat 2021'de başlamıştı.

ABD'de de tartışılıyor

ABD’de de üçüncü doz tartışmaları sürüyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin 65 yaş üstü ve riskli grup harici kesim için Pfizer/BioNTech’in üçüncü doz başvurusunu reddetmesinin ardından bu hafta ABD Bulaşıcı Hastalık Koruma ve Kontrol Dairesi değerlendirmesini yapacak.

ABD’nin bir numaralı bulaşıcı hastalıklar danışmanı Anthony Fauci ise daha fazla verinin elde edilmesi ile birlikte üçüncü dozların geniş çaplı kullanılacağını öngördü.