Advertisement

JPMorgan, Türkiye’de normalleşen politikalar ve küresel talepte artış beklentisinin etkisiyle banka ve holding hisseleri ile cazip fiyatlamaya sahip tüketici odaklı şirket hisselerini beğendiğini açıkladı.

Kurumun CEEMEA bölgesi hisse senedi araştırma raporunda küresel rallide nasıl pozisyon alınması gerektiğini değerlendiren JPMorgan, normalleşen politikalar ve toparlanan küresel talep ile makro görünümdeki iyileşmenin ardından Türk hisselerindeki fırsatlara değindi.

Banka ve holding hisselerinin olası fon akışından kaynaklanacak bir ralliden ilk fayda sağlayacaklar olduğu belirtilen raporda, kurumun kısa vadeli rallide cazip olduğunu düşündüğü ve düşük performans göstermesini beklediği hisseler sıralandı.

JPMorgan hangi hisseleri radarına aldı?

Kurumun listesine giren hisseler sıralamasında bankalar başta geliyor: Garanti Bankası ve ardından Yapı Kredi Bankası.

Garanti Bankası için kurumun 2021 sonu için 15.2 TL fiyat hedefi yüzde 68’lik yükseliş potansiyelini işaret ediyor. Yapı Kredi’de 5.4 TL fiyat hedefi yüzde 82 yükseliş potansiyeli içeriyor.

Sonrasında gelen Koç Holding’de fiyat hedefi 24.6 TL ile yüzde 29, Sabancı Holding ise 15.2 TL ile yüzde 48 yükseliş potansiyeli barındırıyor.

JPMorgan’ın listesinde bulunan Arçelik’te fiyat hedefi ise 34.5 TL ile yüzde 19, Anadolu Efes hedefi 31.7 TL ile yüzde 43 yukarı yönlü potansiyel anlamına geliyor.

Kurumun Coca-Cola İçecek’te 77.0 TL fiyat hedefi (yüzde 24 yükseliş) ve Migros hissesinde 58.4 TL (yüzde 45 yükseliş potansiyeli) hedefi var.

MSCI Turkey Endeksi’nde yükseliş beklentisi yüzde 20 - 25

MSCI Turkey Endeksi’nin Kasım’da yüzde 30 yükseldiğini ancak göstergenin yılbaşından bu yana hala yüzde 19 ekside olduğunu belirten JPMorgan, gelişen piyasalar endeksine göre yüzde 30 daha düşük performans gösterdiğinin altını çiziyor. Kuruma göre MSCI Turkey Endeksi’ndeki kısa vadeli yükseliş potansiyeli yüzde 20 – 25 civarında.

Türkiye’de hisse senedi sahipliğinin önemli ölçüde bir değişim geçirdiği belirtilen raporda, serbest dolaşımdaki hisselerde yabancı yatırımcı payının 2007’de yüzde 70’in üzerinden iki yıl önce yüzde 60 – 65 aralığına, oradan da yüzde 49’lara kadar gerilediği ifade ediliyor.

JPMorgan fon alımlarının tersine dönmesi için gerekli üç ana unsur sayıyor: Serbest piyasa uygulamalarında etkisi halihazırda hissedilmeye başlanan destekleyici kural bazlı piyasa politikaları, büyümenin güçlü seyri ve ağırlığın tüketimden ihracata kayması, gerçekleşmesi zaman alsa da dolarizasyonun dersine dönmesi.