Advertisement

Bloomberg HT'nin düzenlediği zirvede "İstihdamda Yeni Trendler ve İşe Dönüş" adlı oturumda konuşan Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal pandemi sonrası Mayıs ayı itibariyle bazı sektörlerde iyileşme olduğunu, bazı sektörlerde ise iyileşmenin uzun vadeli olacağını kaydetti.

Kariyer.net'teki ilanlara bakılınca özellikle mayısta başlayan iyileşme söz konusu olduğunu belirten Uysal "Ama Mart ayı öncesine dönmedik. Bu dönemde adım adım gerçekleşecek iyileşmede istihdam paketinin desteğinin sürmesi de önemli olacak. " diye konuştu.

Sektörel anlamdaki gelişmeleri değerlendiren Uysal otomotiv gibi sektörlerde ivmelenmenin başladığını hizmet sektöründe ise iyileşmenin daha uzun vadeli olacağını söyledi. Uysal "ertelenmiş talep Mayıs'tan itibaren canlanmaya başladı. Dolayısıyla gayrimenkul ve otomotiv gibi sektörlerde pozitif ivmelenmenin başladığı söylenebilir. Bilişim sektörü de krizden en az etkilenen sektör çünkü orada daimi bir açık var." yorumunu yaptı.

Hizmet sektöründeki şirketlerde istihdamda iyileşmenin uzun vadeye yayılacağını belirten Uysal, "turizm sektörü çok dışa bağımlı ve ciddi turist akışının başlamaması negatif. Otel ve havacılık sektörlerinde de iyileşme uzun vadeye yayılacaktır." dedi. Uysal E-ticaretin ise pandemiden en pozitif etkilenen sektörlerden biri olduğunu kaydetti.

Uysal araştırmalarında Mart ve nisanda çalışanların sağlıkla ilgili endişelerinin ön planda olduğunu, süreç ilerledikçe bu endişelerin iş konusuna kaydığını gözlemlediklerini söyledi.

Uysal sözlerini şöyle sürdürdü, "Pandemi sonrası esnek çalışma modelinin hemen hemen her şirkette uygulanmaya devam edeceğini söylemek mümkün...Bu süreçte esnek çalışarak da verimli olunacağını gözlemlemeye başladık"

Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken de zirvedeki "Yarına Nasıl Hazırlanırım" adlı oturumda konuştu.

Değişimin önemine vurgu yapan Çotuksöken kurum yöneticilerinin ve kadrolarının dünya ölçeğindeki gelişmeleri izlemeleri gerektiğini, insan gereksinimlerini çok iyi izlemeleri ve araştırıcı olmaları gerektiğini belirtti. Dijital anlamda üniversitelerin atılım içinde olduğunu kaydeden Çotuksöken dijitalleşmenin sağladığı olanaklarla çok daha fazla kişiye ulaştıklarını söyledi.