Advertisement
 • 01
  Kraliçe'den sonra neler değişecek?

  İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in cenazesi ve Prens Charles'ın taç giyme töreni gayri safi yurtiçi hasılaya yaklaşık 6 milyar sterline mal olacak.

  Ancak bu, ülkenin organizasyonel değişiklikler için ödemek zorunda kalacağı miktarın yanında bu miktar çok az kalabilir. 

 • 02
  Kraliçe'den sonra neler değişecek?

  İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in ölümünün ardından 73 yaşındaki oğlu Charles tahta geçerek İngiltere Kralı oldu. 

  Kraliçe'nin portresi ve baş harflerinin bulunduğu, pullar,  madeni ve kâğıt paralar,  posta kutuları, üniformalar ve hükümet tabelalarının yenileri ile değiştirilmesinin, muhtemelen birkaç yıl alacağı düşünülüyor.

 • 03
  Kraliçe'den sonra neler değişecek?

  Hükümdarlık sembolü

  Hükümdarlık sembolü, hüküm süren her hükümdar için tektir. Hükümdarın adından ve unvanından oluşur.

  Genellikle hükümet binalarında, üniformalarda, kraliyet veya devlet belgelerinde ve kraliyete bağlı eşyalarda görülürler.

  Kraliçenin ölmesinin ardından ER, CR ile değiştirilebilir.

  İlk harf kral veya kraliçenin ismini temsil ederken R sırasıyla latince kral ve kraliçe anlamına gelen Rex veya Regina'yı temsil eder. Öte yandan yeni ‘hükümdarlık sembolü’ henüz onaylanmadı.

 • 04
  Kraliçe'den sonra neler değişecek?

  Posta kutuları

  İngiltere’de şu anda posta kutularının üzerinde Elizabeth Regina II'nin kısaltması olan ERII damgası bulunuyor. Bu damganın artık CRIII olarak güncellenmesi gerekecek.

  İngiltere'de 100 binden fazla tahmini kutunun değiştirilmesi uzun zaman alabilir.

   

 • 05
  Kraliçe'den sonra neler değişecek?

  Para

  Birleşik Krallık darphanesi Royal Mint'e bağlı The Coin Expert'e göre, Charles'ın yeni bir portresi para biriminde gösterilmek üzere dolaşıma girecek.

  Kraliçe II. Elizabeth'in portresini içeren madeni paralar ve banknotlar yılın geri kalanında veya belki daha uzun süre kullanımda olmaya devam edecek.

  Bankalar ve postaneler yeni tasarım madeni paraları ve banknotları basacak ve eski sürümleri toplayarak dolaşıma yeni paranın girmesini sağlayacak.

  Kraliyet Ailesi'nin resmi sitesi Royal.uk'a göre, paraların üzerinde II. Charles döneminden bu yana hükümdarların, bir önceki hükümdarların tam tersi yöne bakan madeni paralarda temsil edilmeleri konusunda geliştirilen bir gelenek.

  Bunun istisnası, Edward VIII'in kısa saltanatıydı.

  Geleneğe göre sağa dönük olması gerekirken, kendisinin sola bakan portrelerini severdi. Saltanatı için önerilen madeni paralar için tasarımlar, Edward VIII'in sola dönük olduğunu gösteriyor.

 • 06
  Kraliçe'den sonra neler değişecek?

  Milli marş

  Charles tahttayken, milli marşın sözleri Tanrı Kralı korusun olarak değiştirilecek.

 • 07
  Kraliçe'den sonra neler değişecek?

  Pullar

  Posta kutularının yanı sıra, annesinin yerine Charles'ın profilini taşıyan yeni pullar sipariş edilmek zorunda kalacak.

 • 08
  Kraliçe'den sonra neler değişecek?

  Pasaportlar

  İngilizcede üçüncü tekil şahıslar için kullanılan zamirlerin iyelik ekleri erkek (his) ve kadın (her) için farklı ifadelere sahip. Dolayısıyla Birleşik Krallık pasaportlarında yer alan ve Kraliçe Elizabeth’i ifade eden “Her Brittanic Majesty’s”  ifadesi Charles’ın tahta geçmesiyle “His Brittanic Majesty’s” olarak değiştirilecek. 

  Eski ifadeye sahip olan pasaportlar bu değişimden etkilenmeyecek ve değişimleri para birimleri gibi kademeli olarak zaman içinde gerçekleşecek.