Advertisement

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede gelişmiş ülke Merkez Bankaları'nın verdiği paraları geri çekmesinin gelişen piyasalar için tehdit olmaktan çıktığını söyledi.

Ateş gelişen ekonomilere ciddi para girişi olduğunu belirterek "Bu yıl gelişen ülkelere 1.2 trilyon dolarlık para akışı bekleniyor. Dolayısıyla parasal genişlemelerin sonlanması tehdit olmaktan çıktı. Gelişen ülkeler tedbirlerini aldı, rezervlerini konsolide etti, büyümelerini sağladı. Gelişmiş ekonomilerin büyümesi gelişen ülkeler için de bir artı" dedi.

Yeni paradigmanın kripto paralar ve onların yaratacağı balon riskleri olduğunu kaydeden Ateş "Kripto paraların oynaklığından ziyade asıl korkulan; geniş kitleler üzerindeki risk iştahını gereğinden fazla köpürtmesi ve bazı balonların oluşması gibi riskler." değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin 2016'daki ciddi sıkıntıyı 2017'de KGF desteğiyle çok iyi aştığını belirten Ateş "Türkiye için bu yılın dünyada olduğu gİbi büyüme yılı olacağını düşünüyorum. Bankacılık olarak da 2017'deki gibi olmasa da iyi bir yıl olacağı kanaatindeyim" değerlendirmesini yaptı.