Advertisement

ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde artması Fed’in agresif faiz artışlarını sürdüreceği beklentisini destekledi.

Wall Street endeksleri ile Avrupa Borsaları Fed politikalarına ilişkin endişelerde haftanın son işlem günü düşüş kaydetti. S&P 500 yüzde 0,16, Nasdaq 100 yüzde 0,78 geriledi.

Bununla birlikte, S&P 500 ve Nasdaq 100 aralıksız üçüncü haftalık yükselişlerini geride bıraktı ve Nisan'dan bu yana en uzun yükseliş serilerini elde etti.

Yeni haftanın ilk vadeli işlemlerinde ABD hisse senedi endeksleri hafif ekside.

Tayvan-Çin geriliminin de izlendiği Asya’da endeksler ekside. Japon Nikkei 225 ise olumlu ayrışıyor. Geçen haftanın tamamında 18 baz puan artan ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah yüzde 2,82’nin altına indi. Bloomberg Dolar Endeksi ABD istihdam verileri sonrası Cuma gününü yüzde 0,64 yükselişle tamamladıktan sonra bu sabah 1.275’te, yatay.

Fed fiyatlamaları

ABD’de Temmuz ayına ait tüketici enflasyonu verileri bu hafta çarşamba günü, üretici enflasyonu verileri de perşembe günü açıklanacak. Tüketici fiyat endeksinde yıllık yüzde 8,7, üretici fiyat endeksinde de yıllık yüzde 10,4 artış açıklanması bekleniyor.

Öncesinde, küresel ekonomik büyümenin hız kesmesi ve emtia fiyatlarının gerilemesiyle ABD enflasyonunun tepe seviyesine yakın olabileceği değerlendiriliyor. Ancak bu konuda yatırımcılar ve yetkililer arasında ciddi görüş ayrılıkları bulunuyor.

BlackRock Inc. Kıdemli Porföy Yöneticisi Jeffrey Rosenberg, “Enflasyonun düştüğünü göreceğiz” değerlendirmesini yaparken, önemli olanın “hangi seviyeye” gerileyeceği olduğuna işaret ediyor. UBS Group ABD Başekonomisti Jonathan Pingle’a göre ABD’de gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (çekirdek PCE) yıllık artışı, şu anda bulunduğu yüzde 4,8 seviyesinden 2023’ün ortasında yüzde 2’nin altına gerileyecek.

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers ise yüksek enflasyondan bir resesyon olmadan kurtuluş olmadığı görüşünde. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de Fed’in enflasyonla mücadelesinin sona ermekten uzak olduğunu ifade etti.

Fed Guvernörü Michelle Bowman’a göre enflasyon “anlamlı ve kalıcı” şekilde gerileyene kadar son iki toplantıda olduğu gibi 75 baz puana benzer, büyük faiz artışları sürmeli. Bu arada tahvil piyasaları da önümüzdeki dönemde para politikalarının seyri konusunda Fed’in yönlendirmesinden farklı görüşe sahip.

Tahvil piyasaları 2023 yılı için faiz indirimleri fiyatlamaya devam ediyor. “Piyasalar Fed’in bu yıl agresif davranmasının, gelecek yıl enflasyonu politikanın değişmesini sağlayacak kadar aşağı çekeceğini fiyatlıyor” diyen Charles Schwab & Co. Sabit Getiri Baş Stratejisti Kathy Jones, “Fed ise bu görüşü reddediyor çünkü hala sıkılaştırma yaptıkları bir ortamda gevşemden bahsetmek istemiyorlar. Çok ciddi bir iletişim sorunları var” değerlendirmesini yaptı.