Advertisement

Çin dünyayı geren Tayvan yakınlarındaki tatbikatlarında yeni bir aşamaya geçti.

ABD Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi’nin ziyareti ile gerilimin tırmandığı Asya Pasifik’te, Çin’in Tayvan yakınlarında başlattığı askeri tatbikatlar hafta sonunda ve hafta başında da sürdü.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Pazar günü uzun menzilli hava ve kara saldırılarında ateş gücünü test etmek için Pazar günü tatbikatları sürdürdüğünü açıklamıştı.

Tatbikatların sona erdiğine dair resmi bir açıklama yapılmazken, Çin Doğu Sahası Komutanlığı uzatma kararı alındığını duyurdu. Çin ayrıca, Bohay Denizi’nde 8 Ağustos ve 8 Eylül arasında, Sarı Deniz’in güneyinde ise 7-15 Ağustos’ta askeri tatbikatlar yapacağını da duyurdu.

Tayvan, ise Çin’in baskılarına boyun eğmeyeceğini yineledi. Tayvan, Çin tatbikatlarının adaya ve Tayvan gemilerine yönelik saldırıları test ettiğini söyledi.

Çin’in Tayvan’ın çevresindeki adaların yakınlarına insansız hava araçları yerleştirdiğini açıklayan Tayvan Savunma Bakanlığı, buna uçak ve gemi göndererek yanıt verdiğini ve durumu yakından izlediğini bildirdi.

Tayvan Başbakanı Su Tseng-chang Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, “Çin, bölgesel barış ve istikrarı bozmak için vahşice askeri eylemleri kullanıyor. Baskılara asla boyun eğmeyeceğiz. Özgürlük ve demokrasiyi savunuyoruz ve Tayvanlıların Çin’in güç göstererek ve kılıç sallayarak kapımızda yaptığı zorbalık eylemlerini onaylamadığına inanıyoruz” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti sonrası kendisine ve ailesine yaptırımlar uygulayacağını duyurdu. Çin'in ABD ile askeri görüşmelerini iptal edeceği, iklim görüşmelerini de durduracağı belirtildi.

Pelosi Çin’in sert uyarılarına rağmen 2 Ağustos tarihinde Tayvan’ı ziyaret etmiş ve ülkeden ayrılması sonrası Çin, Tayvan etrafında askeri tatbikatlar ve füze testleri yapacağını açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Kamboçya’daki ASEAN Zirvesi marjında ziyaret sonrası yaptığı açıklamada Çin’in Pelosi’nin ziyaretine aşırı tepki verdiğini belirtti.

Blinken Çin’in ziyareti “Tayvan Boğazı ve etrafındaki provokatif askeri faaliyetlerini artırmak için bahane olarak kullandığını” söyledi.

Blinken Çin’in askeri hareketliliği ile ilgili, “Bu aşırı, orantısız ve endişe verici tepkinin hiçbir gerekçesi yok. Yaptıklarının hiçbir gerekçesi olamaz. Bu sadece bizim görüşümüz değil. Birçok ülke de böyle düşünüyor” ifadelerini kullandı.