Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, muhtemelen volatil geçecek yeni bir haftaya yükselişle başlarken, ABD hisse senedi vadeli kontratları geriledi. Piyasanın hareketinde yatırımcıların koronavirüsün ekonomiye etkilerini değerlendirmeleri ve Fed'in politika genişlemesi yönünde attığı büyük adım etkili oldu.

ABD Hazine tahvili faizleri 30 baz puandan fazla düştü. S&P 500 Endeks vadelileri işlem limitlerini gördü ve yaklaşık yüzde 5 geriledi. Wall Street Cuma günü güçlü yükselmişti. Japonya hisseleri Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) varlık alımlarında pozisyonunun güçlendirmesi sonrasında kazançlarını sildi. Banka ihtiyaç halinde ek önlemler alma taahhüdünde bulundu. Asya boyunca hisse senetleri değer kaybetti.

Yatırımcıların otoritelerin koronavirüs kontrol altına alma çabalarının etkililiğini değerlendirmesiyle sert dalgalanmalar günlük bir olgu haline geldi. Çin'den Pazartesi günü gelen haberlere göre üretim ve perakende satışlar geçen iki haftada sert düştü.

Avustralya hisse senetleri yüzde 7'den fazla düştü. Avustralya Merkez Bankası (RBA) tahvil alımlarına hazır olduğunu açıkladı; tahvil faizleri geriledi. Yen, Fed'in politika faizini 1 yüzde puanı düşürerek sıfıra yaklaştırmasının ardından yükseldi. Fed tahvil alımlarını 700 milyar dolar artıracağını açıkladı. Petrol düşüşünü sürdürdü.

Bokeh Capital Partners CIO'su Kim Forrest, “Fed bu hafta sonu acil bir adım attı. Bence bu genel anlamda ekonomi için çok endişeli olduklarını gösteriyor. İnsanlar gerçekten korktu ve bence ekonomiyi işler halde tutmaya çalışıyorlar.” dedi.

Yeni Zelanda Doları, merkez bankasının acil faiz indirimi sonrasında dolar karşısında düştü. Küresel koronavirüs vakaları 160 bini aşarken, Avrupa her geçen gün hızla yeni vakalar açıklanıyor.

Döviz

Yen Tokyo saatiyle 14:10'da yüzde 0.6 yükselişle 106.97 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.1 yükselerek 7.0139'dan alıcı buldu.
Yeni Zelanda Doları yüzde 0.1 düşüşle 60.46 ABD Centi oldu.
Avustralya Doları yüzde 0.7 değer kaybederek 61.60 ABD Centi'ne geriledi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 4.8 düştü. Dayanak endeks Cuma günü yüzde 9.3 yükselmişti.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.8 arttı.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 7 düştü.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.9 azaldı.
Hang Seng Endeksi yüzde 2 geriledi.
Euro Stoxx 50 Endek vadelileri yüzde 3.2 düştü.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 29 baz puan düşüşle yüzde 0.67 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 13 bp düşüşle yüzde 0.85 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 1.5 değer kaybederek varili 31.24 dolara indi.
Altın yüzde 1.1 yükselişle onsu 1,546.77 dolar oldu.