Advertisement

(16:25'te güncellendi)

ABD Hazine tahvilleri, Almanya tahvilleri ve Japon yeni ile birlikte, yatırımcıların dikkatlerini endişe veren ekonomik görünüme ve büyük merkez bankalarının genişlemeci para politikalarına dönüşüne çevirmeleri sonrası ralli yaptı. Avrupa'da işlem gören hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları yön bulmaya çalıştı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, faize duyarlı kamu hizmetleri sektörü hisselerindeki düşüşlerin oto üreticilerindeki yükselişlerle dengelenmesi ile birlikte dalgalı bir seyir izledi. Standard & Poor's 500 (S&P 500), Dow Jones ve Nasdaq endeks vadeli kontratları yeşil ve kırmızı bölge arasında dalgalandı. Asya piyasaları karışık seyrederken, Çin hisse senetleri, yoğunlaşan diplomatik çabaların Beijing ve Washington'ın sekiz aydır süren ticaret savaşını şiddetlendirmekten kaçınma konusunda kararlı olduklarını işaret etmesi ile yükseldi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Frankfurt'ta yaptığı konuşmada, Euro Bölgesi'nde genişlemeci para politikası duruşuna halen ihtiyaç duyulduğunu kaydederken, Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2016'dan bu yana ilk kez eksi bölgeye indi. Yeni Zelanda doları, ülke merkez bankasının yüksek faizlerden uzaklaşma konusunda diğer küresel merkez bankalarına katılmasının ardından yüzde 1.5'ten fazla değer kaybetti. Türk Lirası ve Türk hisse senetlerinde güçlü düşüşler gerçekleşti.

Ekonomik görünümün zayıflamakta olduğuna ilişkin işaretlerin artması ile birlikte, küresel yatırımcılar tahvillere yönelirken, merkez bankaları, Fed'in öncülüğünde, parasal sıkılaştırmadan uzaklaşıyorlar. Bu durum faizlerin düşmesine neden olurken, tahvillerin değer kazanmasına yol açıyor ve şirketlerin borçlanma maliyetlerinin istikrar kazanmasını sağlıyor.

Fed gibi, traderlar da, konut ve perakende satışlardan yüketici güvenine, dünyanın en büyük ekonomisinden gelen olumsuz verileri dikkatle izliyor. ABD ile Çin arasında üst düzey ticaret görüşmelerinin tekrar başlaması umutların yeniden alevlenmesine yol açıyor.

Fed'in faizi indirebileceğine ilişkin spekülasyon yayılıyor görünüyor ve aralarında Legg Mason Inc.'ye ait Brandywine Global Investment Management'ın da bulunduğu bazı kuruluşlar bu yıl faiz indirimi olabileceği tahmininde bulunuyor. ABD Bakanı Donald Trump'ın Fed üyeliği için aday gösterdiği Stephen Moore, New York Times'a verdiği mülakatta, ABD merkez bankasının gösterge faizi acil 50 baz puan indirmesi gerektiğini söyledi.

Hong Kong'da Brandywine'ın küresel makro strateji direktörü Francis Scotland, Bloomberg TV'ye yaptığı değerlendirmede, "Para piyasası eğrisi bize Fed'in daha fazlasını yapması gerektiğini söylüyor" dedi.

Diğer taraftan, Batı Teksas petrolü (WTI), ABD ham petrol stoklarından gelen çelişkili veriler ile birlikte, önceki seanstaki kazançlarının bir kısmını geri verdi.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD ile Çin arasındaki görüşmeler Perşembe günü yeniden başlıyor. Kabine düzeyinde ABD heyeti bu görüşmelere katılmak için Çin'e gidiyor.
*İngiltere Parlamentosu Çarşamba günü Brexit konusunda bir dizi kritik oylama gerçekleştirecek.
*Fed Guvernörü Randal Quarles Cuma günü, Gölge Açık Piyasa Komitesi'nde "Fed'in Bilançosu ve İletişimine İlişkin Stratejik Yaklaşımlar" konulu bir konuşma yapacak.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 12:31'de yüzde 0.1 yukarıda seyrediyordu.
*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 geriledi.
*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 düştü.
*Euro Stoxx 50 Volaitilite Endeksi yüzde 0.3 tırmandı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.05'ten az yükselerek1.1271 seviyesine çıktı.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.2 yükselerek 110.45 seviyesine ulaştı.
*Yeni, Zelanda doları ABD doları karşısında yüzde 1.7 ile 7 haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.
*Avustralya doları ABD doları karşısında yüzde 0.7 ile üç haftanın en büyük düşüşünü yaptı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 3 baz puan düşerek yüzde 2.39'a indi.
*Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az gerileyerek eksi yüzde 0.067 seviyesine düştü.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 3 baz puan düşerek eksi yüzde 0.04 seviyesine geriledi.
*Yeni Zelanda'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 11 baz puan ile iki yılı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.
*Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi beş baz puan geriledi.

Emtia

*Brent petrolü yüzde 0.2 yükselerek varil başına 68.08 dolar ile son bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı.
*Demir cevheri yüzde 0.4 düşerek ton başına 81.80 dolara geriledi.
*Altın yüzde 0.05'ten az düşerek ons başına 1,315.97 dolara indi.

(16:25'te güncellendi)