Advertisement

Asya hisse senetleri Haziran'dan bu yana en güçlü yükselişini kaydetmesinin ardından geri çekildi. ABD hisse vadelileri Wall Street'in rekor tazelemesinin ardından Cuma günü riskli varlıklardaki küresel rallinin ara vermesiyle düştü.

ABD Hazine tahvili faizleri düştü ve Tokyo'dan Seul'a ve Sydney'e kadar hisse senedi endeksleri düştü. Japonya'da karantinaya alınan yolcu gemisinde daha fazla koronavirüs vakasına rastlanması konunun hala gündemde olduğunu hatırlattı. Şanghay ve Hong Kong'da hisseler düştü. Salgının 2020'de küresel büyümeyi rayından çıkarmayacağına yönelik duyulan güven küresel hisselerin Haziran'dan beri en iyi haftasına yönelmesinde etkili oldu. Dolar ABD'de açıklanacak kilit önemdeki istihdam verisi öncesinde fazla değişmedi. New York'ta işlem gören petrol 51 doların üzerinde tutundu.

Çin hisselerinin Pazartesi günü rekor düzeyde değer kaybetmesine karşın Asya hisseleri hala Haziran 2019'dan beri en güçlü haftalık yükselişine hazırlanıyor. Bazı stratejistler Çin ekonomisinin uzun bir süre kapalı kaldığını göz önünde bulundurarak küresel ralliden kuşku duyuyor. Diğer yandan şirket haberleri boğaları cesaretlendiriyor. Japonya'da Softbank Corp. hisseleri aktivist Paul Singer'ın Elliott Management'ının şirkette hisse aldığı yönündeki haberlerin ardından sıçradı.

Salgının kontrol altında tutulacağı ve büyümenin teşvik ve telafi edici faaliyetlerle ikinci çeyrekten itibaren sıçrama yapacağı yönündeki beklentiler muhtemelen biraz iyimser. Oldukça gerçek olan risk şu ki bu salgın, hiç abartısız ikinci çeyrek ve ötesine yayılıyor.” dedi.

Çin ve ABD devlet başkanları Cuma günkü bir telefon konuşmasında birinci aşama ticaret anlaşmasının taahhütlerini uygulayacaklarını teyit ettiler.

Hisse senetleri

Japonya'da Topix Endeksi Tokyo saatiyle 13:30'da yüzde 0.4 düştü.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.1 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 düştü.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.8 azaldı.
Kospi Endeksi yüzde 1.2 geriledi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 düştü.
Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri yüzde 0.2 azaldı.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.1 yükselişle 109.91 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan 6.9807'de değişmedi.
Euro/Dolar paritesi 1.0981'de yatay seyretti.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 bp düşüşle yüzde 1.63 oldu.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi 4 bp düşüşle yüzde 1.05 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 0.2 yükselerek 51.06 dolardan alıcı buldu.
Altının onsu 1,566.29 dolardan işlem gördü.