Advertisement

Asya hisse senetleri, Wall Street'in rekor tazelemesinin ardından Cuma günkü cansız işlemlerde karışık bir seyir izledi. Hazine tahvili faizleri bu haftanın sınırlı yükselişini korudu.

Dolar ve ABD Hazine tahvilleri fazla değişmedi. ABD getiri eğrisi bir yıldan uzun bir sürenin en dik şeklini koruyarak azalan resesyon riski izlenimini gösterdi. Tokyo ve Sydney hisseleri geriledi. Şanghay hisseleri fazla değişmedi. Hong Kong ve Seul hisseleri yükseldi. ABD vadelileri yatay seyretti. Hindistan'da uzun vadeli tahviller merkez bankasının kredi büyümesini tetikleyebilecek ABD'nin Twist Operasyonu'na benzer planlarını açıklamasının ardından sıçradı.

Azil sürecinin Washington'daki çalışmayı yavaşlatmazken Senato, ABD hükümetinin kapanmasını engelleyecek harcamalara ilişkin kanun teklifini Perşembe günü geçirdi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, CNBC ile gerçekleştirdiği mülakatta ABD – Çin ticaret anlaşmasının ilk fazının teknik ve yasal bir değerlendirmeden geçerek Ocak başında imzalanacağını söyledi. Küresel hisselerde bu yıl görülen yüzde 24'lük yükselişin ardından yatırımcıların endeksleri daha da yukarı taşıması için destekleyici yeni gelişmelere ihtiyacı olabilir.

Solstein Capital kurucusu Nadine Terman, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Ticaret konusunda daha fazla sorun olmayacağına dair dikkatli olmalısınız.” dedi ve portföylerini pozisyonlamada sektör ve ülke seçimi yaptıklarını belirtti.

Sterlin sert Brexit endişeleri nedeniyle iki yıldan uzun bir sürenin en sert haftalık düşüşüne yöneldi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 14:32'de fazla değişmedi.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.1 geriledi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 düştü.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.
Şanghay Bileşik Endeksi fazla değişmedi.

Döviz

Japon Yeni dolar karşısında 109.32'de fazla değişmedi.
Çin dışında işlem gören yuan 7.038'de yatay seyretti.
Euro/Dolar paritesi 1.1117'de fazla değişmedi.
Sterlin/dolar paritesi 1.3021'de sabit kaldı.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.92'de tutundu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yüzde 1.29 oldu.
Hindistan 10 yıllıklarının faizi 13 baz puan düşüşle yüzde 6.62 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 0.1 düşüşle 61.11 dolara indi.
Altın onsu 1,479.29 dolardan alıcı buldu.