Advertisement

Asya hisse senetleri, Fed'in ABD'de faiz indiriminin yaklaştığı fikrini reddetmesi ve nötr duruşunu sürdürmesi sonrasında yatırımcıların dikkatinin ABD – Çin ticaret görüşmelerine dönmesiyle karışık seyretti.

Japonya ve Çin'de tatil nedeniyle piyasalar kapalı. Güney Kore ve Hong Kong'da hisse senedi göstergeleri, ABD ile Çin'in gelecek Cuma ticaret anlaşmasını açıklayabileceği yönündeki CNBC haberinin ardından gün içi yükseğini gördü. Yen dolar karşısında hafifçe geriledi. ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvilleri düştü. Avustralya hisseleri ülkenin en büyük bankasının temettü azaltmasının ardından düşük performans gösterdi. S&P 500 Endeksi Çarşamba günü yaklaşık altı haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Dolar, Fed kararı sonrasındaki kazancının bir kısmını korudu. ABD vadelileri bazı yatırımcıların Powell ve politika yapıcılardan daha güvercin bir duruş beklemesiyle önceki seansta kaydedilen satışın ardından fazla değişmedi. ABD'de Cuma günü aylık istihdam raporu açıklanacak.

Hisse senetleri

Hang Seng Endeksi, Hong Kong saatiyle 12:10'da yüzde 0.6 yükseldi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 düştü.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.5 yükseldi.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.1 yükseldi. Dayanak endeks Çarşamba günü yüzde 0.8 geriledi.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.2 düşüşle 111.55 seviyesinden işlem gördü.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 artarak 1.1206'dan alıcı buldu.
Sterlin/dolar 1.3054'te değişmedi.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.1 düşerek 6.7408'e indi.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvili vadeli kontratları düştü. 10 yıllıkların faizi Çarşamba günü yüzde 2.5'te fazla değişmedi ve 2 yıllıkların faizi yaklaşık 4 baz puan artarak yüzde 2.30 oldu. Para piyasasında Tokyo'nun tatilde olması nedeniyle Londra açılışına kadar işlem olmayacak.

Emtia

WTI petrolü yüzde 0.3 düşerek varil başına 63.43 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.2 düşüşle onsu 1,274.65 dolara geriledi.