Advertisement

Asya hisse senetleri, ABD hisselerinde kar rakamlarından kaynaklı iyimserlikten kaynaklı Çarşamba günkü yükselişi takip etti. Ancak ABD vadeli kontratları Hong Kong kaynaklı gerginliğin tırmanmasıyla geriledi.

Tokyo'dan Seul ve Sydney'e kadar hisse senedi göstergeleri, S&P 500 Endeksi'nin dört haftanın zirvesinde kapanmasının ardından yükseldi. Çin'in ABD Kongresi'nin Hong Kong'daki demokrasi yanlısı göstericileri destekleyen yasayı geçirmesi durumunda misilleme yapma tehdidi sonrası çoğu piyasada kazançlar azaldı. Şanghay hisseleri geriledi. Yen ABD Hazine tahvilleriyle birlikte yükseldi. Yaun dolar karşısında çekildi.

Hong Kong, ABD ile Çin arasındaki görünümü olumsuz etkileyen son gelişme oldu. ABD'de Temsilciler Meclisi, Hong Kong'un özel ticari statüsünü doğrulamak için Pekin'den yeterince özerk olup olmadığına ilişkin yıllık değerlendirme yapılmasına dair tasarıyı geçirdi. Benzer bir tasarı da Senato'nun önünde bulunuyor.

Hong Kong'da Hang Seng Endeksi şehrin lideri Carrie Lam tarafından yapılan bir konuşmanın ardından bir noktada kazançlarını sildi. Konut sektörüne destek açıklamasının ardından gayrimenkul ve finans hisseleri yükseldi.

ABD'de bilanço döneminin başlamasıyla birlikte JPMorgan Chase & Co. beklentileri aşan üçüncü çeyrek finansallarını açıkladı. Hisse senetleri yükseldi. Johnson & Johnson 2019 için satış ve kar tahminlerini yükseltti.

Hisse senetleri

Japonya'da Topix Endeksi, erken işlemlerde yüzde 1.6 tırmanmasının ardından Tokyo saatiyle 14:31'de yüzde 0.6 artıda seyretti.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.3 yükseldi.
Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.5 arttı.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.3 düştü. Gösterge endeks Salı günü yüzde 1 yükseldi.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 arttı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 düştü.
Euro Stoxx 50 Endeksi yüzde 0.3 düştü.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.2 yükselişle 108.66 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.2 düşüşle 7.1007'den alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.1031'de fazla değişmedi.
Sterlin/dolar önceki senas yüzde 1.4 yükselmesi sonrasında yüzde 0.2 ekside 1.2757'den alıcı buldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 3 baz puan düşüşle yüzde 1.74 oldu.
Avustralya 10 yılıklarının faizi 4 bp artarak yüzde 1.05'e yükseldi.

Emtia

WTI petrolü yüzde 0.1 yükselerek varili 52.87 dolara geldi.
Altın yüzde 0.2 değer kazanarak onsu 1,483 dolar oldu.