Advertisement

Asya hisse senetleri, ABD Kongresi'nin acil durum harcama yasası üzerinde müzakere etmesinden dolayı risk iştahının artmasıyla ABD hisselerinde neredeyse on iki yılın en güçlü yükselişinin yaşanması sonrasında yükseldi.

Buna karşın ABD hisse vadelileri düştü. ABD ve küresel hisseler Şubat'ın ilk yarısından beri yükseliş serisi yakalayamadı. S&P 500 Endeksi'nin Salı günü yüzde 9 sıçramasının ardından Güney Kore, Hong Kong ve Avustralya Borsaları yüzde 2'den fazla, Japonya hisseleri yüzde 5'ten fazla yükseldi. Dolar hem gelişen hem de gelişmiş ülke paraları karşısında kayıplarını genişleterek fonlama baskısının azaldığının sinyalini veriyor. ABD Hazine tahvilleri fazla değişmedi.

Hisse senetlerinden Ocak zirvesinden bu yana 20 trilyon dolardan fazla silindi. Yatırımcılar sıçramanın devam edip etmeyeceğini değerlendiriyor. Wall Street, satışların sona yaklaştığını ve emeklilik fonları gibi reel para yatırımcılarının adım atmaya hazır olduğunu tartışmaya başladı. Virüsün en kötü etkilediği bazı yerlerde iyileşme sinyalleri var. Ancak küresel ölçekte enfekte sayısı hızlanmaya devam ediyor ve birçok büyük ekonomi durdu.

Pepper International CEO'su Carol Pepper, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta "Şu an nakitte olduğum için çok iyi hissediyorum. Çünkü teşvik sonuca ulaştığınca ve bir iki ay beklersek harika fırsatlar olacak. Yine de virüs vakalarının yavaşladığını ve ABD'de zirve yaptığını görmemiz gerekiyor. Çünkü o zamana kadar güçlü rahatlama rallisi günleri göreceğiz ve ardından korkunç bir gün göreceğiz ve piyasa yine sert düşecek." dedi.

Dow Jones Endeksi yüzde 11'den fazla artarak 1933'ten beri görülen en güçlü yükselişini kaydetti. Yine de ABD'de imalat ve hizmet göstergeleri pandeminin etkisiyle Mart'ta rekor düşüş gösterdi.

Hisse senetleri

Japonya'da Topix Endeksi Tokyo saatiyle 13:23'te yüzde 5.1 yükseldi.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 1.3 düştü. Dayanak endeks Salı günü yüzde 9.4 yükseldi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 4.6 arttı.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 2.1 yükseldi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.6 tırmandı.
Hindistan'da Sensex Endeksi yüzde 1.1 geriledi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.2 düştü.

Döviz

Yen yüzde 0.1 artıda dolar karşısında 111.08 seviyesinden işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.1 yükselişle 7.0802'den alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.2 artarak 1.0812'ye yükseldi. 

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan düşüşle yüzde 0.83 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 4 bp artarak yüzde 0.94 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 3.1 yükselerek varili 24.76 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.9 düşüşle onsu 1,617.26 dolara geriledi.