Advertisement

Asya hisse senetleri, yatırımcıların Çin'in karantina sonrası ekonomik toparlanmasına ilişkin karışık bir tablo sunan verileri değerlendirmesiyle Cuma günkü işlemlerde ABD vadelileriyle birlikte düştü. ABD Hazine tahvilleri yatay seyretti.

Tokyo, Hong Kong ve Seul hisse senetleri yükselirken Şanghay hisseleri dalgalandı. Çin'de sanayi üretimi Nisan'da toparlanma sinyalleri verdi. Perakende satışlar ise hayal kkırıklığına uğrattı. Wall Street'te yaşanan volatil seansta, halihazırda oldukça hırpalanmış olan bankalar kazançlara öncülük etti. Enerji hisseleri petroldeki yükselişe katıldı. ABD Başkanı Donald Trump şu an Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile görüşmek istemediğini belirtti. ABD'de kötü gelen işsizlik başvurusu verilerine bir yenisi eklendi.

Asya'da koronavirüsün önünü alabilen, aralarında Güney Kore ve Çin'in de bulunduğu bazı ekonomiler vaka sayısında yeni bir artışla karı karşıya. Bu da küresel ekonominin önündeki zorlu yolu işaret ediyor. Teksas'ta -yeniden açılmaya iki hafta kala- salgın başladığından bu yana en fazla can kaybı ve vaka sayısı kaydedildi.

Çin'de sanayinin gelişimi hükümetin teşvik çabalarının bir etkisinin olduğunu gösteriyor. Yine de zayıf gelen perakende satışlar verisi ekonomi yeniden açılırken tüketicilerin temkinli davrandığını işaret ediyor.

ING baş Çin ekonomisti Iris Pang, "Genel olarak bu veriler ekonomik faaliyette sadece küçük ve kademeli bir iyileşme olduğunu gösteriyor. Çin, Coivd-19'dan çıkacak ilk ekonomi olarak görüldüğü için piyasaları üzebilir." dedi.

Petrol, Saudi Aramco'nun kilit önemdeki alıcılarına satışlarını düşürmesi ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın (UEA) piyasanın iyileşme sinyalleri gösterdiğini söylemesiyle birlikte yükselişini sürdürdü.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 06:00'da yüzde 0.1 yükseldi. Dayanak endeks Perşembe günü yüzde 1.2 yükseldi.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.6 arttı.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 arttı.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.2 tırmandı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 1.3 yükseldi.

Döviz

Yen dolar karşısında fazla değişmeyerek 107.24 seviyesinden işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.1 düşüşle 7.1158'den alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.0806'da fazla değişmedi.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.62 civarında kaldı.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 1 bp artışla yüzde 0.91 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili önceki seansta yüzde 9 yükselmesi sonrasında yüzde 1.1 yükselişle varili 27.86 dolara geldi.
Altının onsu 1,730.79 dolarda fazla değişmedi.