Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD’de ılımlı Aralık enflasyon verisi Fed’in faiz artırımlarının boyutunu küçültmeye devam edeceği beklentisi ile hisse senetlerini ancak sınırlı bir şekilde destekledi.

ABD’de enflasyon verilerinin açıklandığı günde S&P 500 yüzde 0,34, Nasdaq 100 yüzde 0,50 yükselişle kapandı. Haftanın son işlem gününde vadeli işlemlerde ABD endeksleri ekside. Avrupa vadelileri ise yükselişte.

Japonya’nın 10 yıllık tahvil getirisi, Japonya Merkez Bankası’nın ultra gevşek para politikasının yan etkilerini gözden geçireceği spekülasyonlarıyla yüzde 0,5 tavanının üzerine yükseldi. Yen, perşembe günü yüzde 2,5’lik yükselişinin ardından yatay. Yenin gücünü koruması Japon Borsasında işlem gören ihracatçı şirketlerin hisselerine satış getirdi.

Financial Times’ın Çin’in Alibaba ve Tencent’in ülkedeki birimlerinin yüzde 51 kontrolünü sağlayacak “altın hisseleri” almayı planladığı haberinin ardından Hong Kong’da işlem gören teknoloji hisseleri dalgalandı. Asya’da Japon hisseleri dışında endeksler artıda.

Bloomberg Dolar Endeksi Perşembe günü yüzde 0,87 ile kayıplarını sürdürdü ve hafta başından bu yana kaybını yüzde 1,4’e taşıdı. Bu hafta boyunda ABD 2 yıllık tahvil getirisi 9 baz puan gerilemiş durumda.

Fed yetkililerinden farklı mesajlar

ABD’de fiyat artışlarının önemli göstergelerinden çekirdek enflasyon dün açıklanan verilere göre aralık ayında ılımlı bir artış kaydetti ve ABD Merkez Bankası Fed’e faiz artış hızını yavaşlatması için imkan tanıdı. Verinin ardından Fed swapları 1 Şubat’ta açıklanacak Fed kararı için 25 baz puanlık bir faiz artışı fiyatlamaya başladı.

Fed bölgesel yetkililerinden gelen açıklamalar ise karışık bir tablo çizdi. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Fed’in son dönemin en agresif sıkılaşma döngüsünün sonu yaklaşırken, “önümüzdeki dönemde” 25 baz puanlık faiz artışları yapması gerektiğini belirtti.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin de enflasyonun hız kesmeye başladığını ve faizleri geçen yıl olduğu kadar agresif bir şekilde yükseltmek zorunda olmadıklarını belirtti.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard ise faiz oranlarını “mümkün olan en kısa sürede” yüzde 5’in üzerine çıkartmaları gerektiği görüşünde. Bullard, “Fed, enflasyonu düşürmek ve düşük tutmak için oranları yeterince yüksek seviyelerde tutmak zorunda kalacak” diye konuştu. Bu yıl Fed faiz kararlarında Harker’ın oy hakkı var ancak Barkin ve Bullard’ın bulunmuyor.