Advertisement

Asya hisse senetleri, ABD ile Avrupa vadeli kontratlarıyla birlikte çekilerek bu ayın başındaki riskten kaçış hareketinin daha fazla alanı olabileceğini işaret etti. Dolar tırmandı.

S&P 500 Endeks vadelilerinin kayıpları, küresel hisselerin Cuma günü yüzde 2'den fazla düşmesi sonrasında, bir noktada yüzde 1.8'i buldu. Hong Kong hisseleri kayıplara öncülük ederken, Seul ve Singapur hisseleri de geriledi. Sydney piyasası önceki seansta düşmesinin ardından yükseldi. Çin yuanı ABD ile gerginliğin artmasından dolayı Cuma günkü kayıplarını korudu.

Avustralya Doları sterlin ve euro ile birlikte değer kaybetti. Avustralya tahvilleri yükseldi. Çin ve Japonya'da tatil nedeniyle işlem hacimleri düşük kaldı. ABD Hazine tahvilleri Londra'daki açılışa kadar işlem görmeyecek. ABD Hazine tahvili faizleri tırmandı ve petrol haftaya güçsüz başladı.

Küresel hisselerde Nisan ayında görülen yüzde 10'luk yükseliş, yatırımcıların tedbir kısıtlamalarını gevşetmeye başlayan ülkelerin çabalarıyla enfeksiyonlarda ikinci bir dalga endişelerini ve kötü gelen ekonomik verileri değerlendirmesiyle test ediliyor. Avustralya'da Westpac Banking Corp. Pazartesi günü karın düştüğünü ve temettü ödemelerini erteleyeceğini açıklayan bankalar arasına katıldı. Bu hafta Disney, BMW, Air France-KLM gibi şirketler bilanço açıklayacak.

Solus Capital Partners Ltd. idari direktörü Ciaran Mulhall, "Mart düşüklerini yeniden test etmemiz düşük ihtimal olsa da Nisan işlem aralığının dibine doğru gerileme ihtimalimiz var. Bu da daha riskli varlıklar için buradan yüzde 7 - 10 düşüş demek." dedi.

ABD ile Çin arasındaki yeni bir tartışma da güven üzerinde baskı oluşturuyor. ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo, yeni koronavirüs salgınının Wuhan'daki bir laboratuvarda başladığına ilişkin "muazzam bir kanıt olduğunu" söyledi. Ancak iddialarına yönelik herhangi bir kanıt sunmadı. ABD Başkanı Donald Trump ve yardımcıları geçen hafta Pekin'e yönelik eleştirilerinin dozunu artırarak, virüsün kaynağına dair cevaplar talep etmişti.

Virüs tarafında, Gilead Sciences Inc. remdesivir ilacın ı günler içinde hastalara sağlamayı planlıyor. New York bir aydan uzun bir sürenin en düşük can kaybını açıkladı. İngiltere ve İtalya'da da kayıplar yavaşladı.

Caravel Concepts LLC CEO'su Michael Jones, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta "Endişem piyasaların ekonomi, bazı sektörler ve karlar ile ilgili en kötü haberleri henüz görmeden tüm iyimserliği fiyatlamış olması. Gelecek dört haftada karşılaşacağımız bazı zorluklar ve çekilmeler var. Artık tüm kötü haberleri görmezden gelmeye yetecek kadar ucuz değiliz." dedi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Sydney saatiyle 14:28'de yüzde 0.7 düştü. Endeks Cuma günü yüzde 2.8 geriledi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 3.8 düştü.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.9 yükseldi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.7 azaldı.
FTSE 100 Endeks vadelileri yüzde 0.6 geriledi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 3.3 çekildi.

Döviz

Yen yüzde 0.2 yükselişle dolar karşısında 106.74 seviyesinden işlem gördü.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.4 ekside 1.0939'dan alıcı buldu.
Offshore yuan 7.1337'de fazla değişmedi.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.
Sterlin yüzde 0.5 düşüşle 1.2446'dan alıcı buldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Cuma günü 3 baz puan düşüşle yüzde 0.61 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 3 bp düşüşle yüzde 0.84'e geriledi.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 5.6 düşüşle 18.68 dolar oldu.
Altın yüzde 0.2 çekilerek onsu 1,697.75 dolar oldu.