Advertisement

ABD ve Avrupa hisse senedi vadeli kontratları, koronavirüs tedavilerine ilişkin iyimserlik ve ticaret müzakerelerinde ilerleme sinyallerinin etkisiyle Salı günkü işlemlerde Asya hisseleriyle birlikte tırmandı. Offshore yuan güçlendi ve dolar düştü.

Japonya, Avustralya ve Güney Kore'de hisse senetleri yükselirken Çin hisseleri dalgalandı. Hong Kong Borsası geriledi. S&P 500 Endeks vadelileri, endeksin rekor tazelemesinin ardından yükseldi. Güçlü ekonomik toparlanmadan en fazla fayda sağlayan şirketler yükselişe öncülük etti. Nasdaq Bileşik Endeksi art arda ikinci seansta da rekorla kapattı. ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi arttı. Çin 10 yıllıklarının faizi yedi haftanın en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.

ABD ile Çin birinci faz ticaret anlaşması hakkında görüştüler. ABD Ticaret Temsilcisi'ne göre her iki taraf da ilerleme görüyor ve anlaşmanın başarıya ulaşması konusunda istekli. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gergin ilişkiler dikkate alındığında ticaret, yaptıkları nadir iş birliklerinden biri.

Yatırımcılar aynı zamanda ekonomilerin yeniden açılmasıyla birlikte aşı gelişmelerine odaklanmış durumda. Moderna Inc. Avrupa Birliği'ne (AB) en az 80 milyon doz aşı sağlanacak bir anlaşmaya yakın olduğunu açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump plazma tedavisinin genişletileceğini söyledi.

OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, notunda, "Kovid-19 tedavilerinde/aşılarında istikrarlı ilerleme risk iştahını destekliyor." dedi.

Ayrıca traderlar Fed Başkanı Jerome Powell'ın Perşembe günü planlanan Fed'in yeni enflasyon stratejisine odaklanacak para politikası çerçevesi değerlendirmesine ilişkin konuşmasını bekliyor.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 13:06'da yüzde 0.5 yükseldi. Dayanak endeks yüzde 1 yükseldi.
Topix Endeksi yüzde 1.6 yükseldi.
Kospi Endeksi yüzde 1.5 arttı.
S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4 tırmandı.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.5 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 geriledi.

Döviz

Japon Yeni dolar karşısında 105.96'dan işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.1 yükselişle 6.9054'ten alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 düştü.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.2 artıda 1.1813 oldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.66 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 0.1 düşüşle varili 42.58 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.16 yükselişle onsu 1,932 dolardan işlem gördü.