Advertisement

(14:30'da güncellendi)

Koronavirüsün yayılmasına ilişkin korku Cuma günü küresel piyasalar üzerindeki baskısını daha da artırdı. Avrupa ve Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri, Wall Street'in 2011'den beri en sert kaybını gerçekleştirmesinin ardından sert düştü. Endeks vadeli kontratları New York açılışında düşüşün devam edeceğini işaret ediyor ve yatırımcıların güvenli liman niteliğindeki varlıklara akın etmesi, ABD Hazine tahvil faizlerinin yeni diplere gerilemesine yol açtı.

Oldukça sert dalgalanmaların görüldüğü Şubat ayının sonuna yaklaşılması ile birlikte, piyasalardaki temel hareketler şöyle;

*Stoxx Europe 600 Endeksi gün içinde düşüşünü yüzde 4.5'e kadar çıkardı ve 2008'den bu yana en kötü haftalık kaybına yöneldi. Endekste hemen hemen tüm sektörler en az yüzde 3 kaybetti.

*ABD'nin 3 temel endeks vadeli kontratı yüzde 1.5'in üzerinde düşüşler gösterdi. Vadelilerdeki kayıplar diğer piyasalara göre daha ılımlıydı, ancak bu hareket ABD hisselerinin üst üste yedinci seansta da gerileyebileceğini işaret ediyor.

*Asya'da Tokyo ve Seul'den Şanghay ve Sydney'e, gösterge endeksler yüzde 3'ten fazla düştü.

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi yüzde 1.2'nin altına inerek yeniden tüm zamanların en düşük seviyesine inerken, Batı Teksas petrolü (WTI) varil başına 45 dolara doğru düştü.

Koronavirüsün Çin dışına taştığına ilişkin daha fazla işaret gelmesi, satış dalgasının daha da şiddetlenmesine yardımcı oldu. Güney Kore Cuma günü 571 yeni virüs vakası daha rapor etti ve toplam vaka sayısı 2,300'e çıktı. Japonya'da Hokkaido olağanüstü hal ilan etti. Afrika'nın en kalabalık ülkesi Nijerya, Sahra çölünün güneyince ilk enfeksiyonu teyit etti.

Tüm bu gelişmeler tüm dünyada hisse senetlerinin yüzde 10 düşmesini sağlayarak 2008'den bu yana en kötü haftasını yaşamasına neden oldu. Küresel hisse senetlerinde, Citigroup Inc. gibi  piyasaları her şeyini ortaya koymadan önce "panik durumuna" yaklaşmış olarak görmek isteyen kurumlar var , bu rekor uzunluktaki boğa piyasasının meydana gelmesine yardımcı olan dipten alıcılar ortalıkta görünmüyor.

Toronto-Dominion Bank Avrupa'dan sorumlu Döviz strateji müdürü Ned Rumpeltin, "Oldukça yoğun bir hafta," dedi ve "Son bir kaç haftadır piyasalara hakim olan rahat hava artık yok. Bu kesin" değerlendirmesinde bulundu.

Küresel görünüme ilişkin beklentiler üst üste düşürülüyor ve para piyasaları şimdi Fed'in bu yıl üç faiz indirimine gitmesini fiyatlıyor. Bank of America, küresel ekonominin, virüsün Çin ve ötesinde talebi olumsuz etkilemesi ile birlikte finans krizinden bu yana en zayıf yılını geçireceği tahmininde bulundu.

NatWest Markets desk stratejisi küresel başkanı James McCormick, "Varlık fiyatları, kısmen merkez bankası politikasından dolayı, son bir yılda büyümeden önemli ölçüde saptı, ancak aynı zamanda pasif yatırımın temel işaretinin fiyat hareketi olmasından dolayı da saptı," dedi ve "KOVİD-19'un yayılması gerçek bir kısır döngü haline geliyor, Her şekilde, büyüme tahminlerinin önümüzdeki birkaç aylık dönemde nereye yöneldiği dikkate alındığında, daha fazla düşüş bekliyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Güvenli liman niteliğindeki varlıklara bakıldığında, Japon yeni 2016 ortasından beri en büyük haftalık kazancına yöneldi. Ancak altın birkaç aydır süren rallinin ardından düşüşe hazırlanıyor.

Diğer tarafta, Yeni Zelanda doları Cuma günü, ülkenin ilk virüs vakasını rapor etmesi ve merkez bankasının faiz indirimine gidebileceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesi sonucu yaklaşık yüzde 1 değer kaybetti. Türk hisse senetleri, Ankara ve Moskova arasındaki tansiyonun artmasından dolayı sert düştü.

Piyasalar:

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 10:04'te yüzde 3.9 aşağıdaydı.
*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 1.8 geriledi.
*Nasdaq 100 vadelileri yüzde 2 düştü.
*Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 3.3 geriledi.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.5 düştü.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek 1.1036 seviyesine çıktı.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.1 değer kazanarak 1.2895'e yükseldi.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.8 güçlenerek 108.72 seviyesine ulaştı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 7 baz puan düşerek yüzde 1.19 seviyesine indi.
*ABD'nin 2 yıl vadeli tahvillerinin faizi 8 baz puan düşerek yüzde 0.98'e geriledi.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 6 baz puan düşerek eksi yüzde 0.61 seviyesine indi.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 6 baz puan inerek yüzde 0.409 seviyesine düştü.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 3.9 düşerek varil başına 45.21 dolara geriledi.
*Demir cevheri yüzde 1.6 değer kaybederek ton başına 82.25 dolara düştü.
*Londra Metal Borsası (LME) bakır yüzde 1 düşerek ton başına 5,561 dolara indi.
*LME aluminyum yüzde 0.9 kayıpla ton başına 1,675.50 dolara düştü.
*Altın yüzde 1.1 düşerek ons başına 1,626.47 dolara geriledi.

(14:30'da güncellendi)