Advertisement

Asya hisse senetleri, Amazon.com Inc.'in zayıf bilançosunun pozitif algıyı sınırlamasının etkisiyle üçüncü haftalık kazancına yönelmesine karşın karışık seyretti. ABD Hazine tahvilleri yükseldi.

Şanghay'dan Hong Kong'a hisse senetleri gerilerken Seul ve Tokyo'da fazla değişmedi. S&P 500 Endeksi 3 bin seviyesinin üzerinde işlem görerek teknoloji şirketlerinin kazançlara öncülük etmesiyle tüm zamanların rekoruna yaklaştı. Hisselerdeki bu iyimserlik Amazon'un karının iki yıldan beri ilk kez azalarak hisseleri piyasa sonrası işlemlerde aşağı çekmesi ve Nasdaq 100 Endeksi'ni takip eden bir exchange traded fonunu (ETF) düşürmesiyle test ediliyor.

BlackRock Global Allocation Investment Team'den Kate Moore, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Çok ürkek olmak için bir neden olduğunu düşünmüyorum. Biz risk almaya devam edeceğiz.” dedi.

Bilanço dönemiyle birlikte yatırımcılar ticaret savaşı, küresel büyümedeki yavaşlama ve Brexit'in şirketler üzerindeki etkisi görmek için pek çok şans elde ediyor. ABD'de işletme yatırımlarına ilişkin kilit önemdeki iki gösterge Eylül'de analist beklentilerinden daha sert düşüş kaydetti. Diğer veriler tüketicilerin harcamaya devam edip büyümenin dinamosu olacak kadar sağlıklı olduğunu işaret ediyor.

Yatırımcılar ticaret gelişmelerini de takip ediyor. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Çin'in Hong Kong'daki protestoculara yönelik adımlarını eleştirdi. Ayrıca Pence, dünyanın en büyük iki ekonomisi için daha fazla bağlılık çağrısında bulundu. Konuya yakın kaynaklar Çin'in, kısmi ticaret anlaşması imzalanması durumunda, ABD'den yılda en az 20 milyar dolarlık tarım ürünü almayı hedeflediğini belirtti.

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson'ın 12 Aralık için erken seçim girişimi, muhalefetin öncelikle anlaşmasız Brexit'i ihtimal dışı bırakmak istediklerini belirtmesiyle havada kaldı. Sterlin kayıplarını korudu.

Hisse senetleri

Japonya'da Topix Endeksi Tokyo saatiyle 14:00'te yüzde 0.1 yükseldi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi fazla değişmedi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.5 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi yatay seyretti.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.7 arttı.
S&P 500 Endeks vadelileri fazla değişmedi. Dayanak endeks Perşembe günü yüzde 0.2 yükseldi.
Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri yüzde 0.1 geriledi.

Döviz

Yen dolar karşısında 108.66'da fazla değişmedi.
Çin dışında işlem gören yuan 7.0722'de yatay kaldı.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.
Euro/Dolar paritesi 1.1103'ten işlem gördü.
Sterlin/dolar paritesi yüzde 0.1 ekside 1.2843'ten alıcı buldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan düşüşle yüzde 1.75'e geriledi.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 3 bp düşüşle yüzde 1.05 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 0.6 değer kaybederek varili 55.88 dolara indi.
Altın yüzde 01. düşüşle ons başına 1,502.50 dolar oldu.