Advertisement

Asya hisse senetleri, yatırımcıların dört haftalık kazançtan sonra mola vermesiyle Çarşamba günkü işlemlerde ABD hisse vadelileriyle birlikte çoğunlukla geriledi. ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, zayıf gelen verilerin ardından Kasım 2016'dan beri en düşük seviyesine geriledi.

Japonya, Çin ve Güney Kore hisse endeksleri kayıplara öncülük etti. Avustralya hisseleri yükseldi. Yen Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) tahvil alım programında ufak değişiklikler yapması sonrasında seans yükseğini gördü. Hazine tahvilleri ve altın kazançlarını genişletti. Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Fed yönetimine ilişkin haberler geniş para politikasına ilişkin beklentileri gündeme getirdi.

Wells Fargo Asset Management CIO'su Kirk Hartman, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Finansal varlıklarda enflasyon var. Temkinli duruşla birlikte altına, ABD Hazine tahvillerine kaçış makul. Çünkü herkes bunun nasıl sonlanacağını merak ediyor.” dedi.

S&P 500 Endeksi önceki işlemlerde, rekor seviyeye tırmanmasından önce kazançlar ve kayıplar arasında dalgalandı. Traderlar Perşembe günkü ABD tatili için de pozisyonlanıyor olabilir. ABD piyasaları Çarşamba günü de erken kapanacak.

Ticaret cephesinde Salı günü fazla önemli bir gelişme olmadı. Beyaz Saray ticaret danışmanı Peter Navarro, CNBC ile gerçekleştirdiği mülakatta ABD – Çin görüşmelerinin doğru yönde ilerlediğini ancak vakit alacağını söyledi. İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney yükselen korumacılığın küresel ekonomide büyük bir politika adımı gerektirebilecek geniş çapta bir yavaşlama riskini doğurduğunu belirtti.

ABD'de Perşembe günü fabrika siparişleri ve hizmet sektörü verileri, Cuma günü ise Haziran ayı istihdam raporu açıklanacak.

UluslararasıPara Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) direksiyonuna geçmeye hazırlanıyor. Böylelikle, ilk kez bir kadın başkan ilave teşviklere ihtiyaç duyan Euro Bölgesi'nin para politikasını yönetecek. Lagarde, 31 Ekim'de 8 yıllık görev süresi dolacak AMB Başkanı Mario Draghi'nin yerine aday gösterildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Fed Yönetim Kurulu üyeliği için destekleyeceği adayları belirledi. Trump, boştaki iki sandalye için St. Louis Fed Başkanı James Bullard'ın araştırma direktörü Christopher Waller ve para politikasına ilişkin alışılmışın dışındaki fikirleriyle halihazırda eleştirilere konu olmuş olan Judy Shelton'ı işaret etti.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadeli kontratları Londra saatiyle 06:24'te yüzde 0.1 düştü. Dayanak endeks Salı günü yüzde 0.3 yükseldi.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 azaldı.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 geriledi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 yükseldi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.1 düştü.

Döviz

Yen yüzde 0.2 artıda 107.62 seviyesinden işlem gördü.
Euro/Dolar paritesi 1.1288'de fazla değişmedi.
Çin dışında işlem gören yuan dolar karşısında 6.8895'te tutundu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan azalarak yüzde 1.95'e geriledi.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi yaklaşık 3 bp azalarak yüzde 1.30 oldu.

Emtia

WTI yüzde 0.6 yükselişle varil başına 56.40 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.6 değer kazanarak onu 1,427.76 dolar oldu.