Advertisement

Fed'in daha fazla teşvik ihtiyacı uyarılarının küresel hisse senetleri için halihazırda zayıf geçen Eylül ayında yeni endişeler eklemesiyle birlikte Asya hisse senetleri ve Avrupa hisse vadelileri düştü. Dolar son yükselişine devam ederek Nisan'dan bu yana en güçlü ayına yöneldi.

Seul hisse senetleri Kuzey Kore ile artan gerginliğin etkisiyle düşük performans gösterdi. Hong Kong ve Avustralya Borsaları da düştü. S&P 500 Endeks vadelileri dalgalı seyretti. ABD hisse göstergeleri erken işlemlerde sekiz haftanın düşüğünü gördü. Son tepe noktasından bu yana düşüş yüzde 10'a yaklaştı. Fed Başkanı Jerome Powell ekonomik toparlanma için uzun bir yol olduğunu ve büyük bir ihtimalle daha fazla teşvik gerekeceğini yineledi. Acil mali teşvik ihtiyacı diğer Fed yetkilileri tarafından da dile getirildi. ABD Hazine tahvilleri fazla değişmedi.

ABD ve diğer ülkelerde virüs vakaları artıyor. Bazı Avrupa ülkelerinde sosyal mesafe tedbirlerinin yeninden uygulanmaya başlanması yatırımcı endişelerini artırıyor. Traderlar, ABD başkanlık seçimi öncesinde Kongre'den yeni bir teşvik gelme ihtimalinin düşmesiyle, ekonomik toparlanmanın gücüne olan inançlarını kaybediyorlar. Küresel hisse senetleri Mart'tan beri ilk aylık kaybına yöneldi. MSCI göstergesi Eylül'den beri yüzde 5 ekside bulunuyor.

New York Investments ekonomisti ve çoklu varlık stratejisti Lauren Goodwin, "Piyasalar, yatırımcıların büyüme beklentilerinin gerçekleşmeyebileceği fikrini sindiriyor ve aynı zamanda bu fikirle mücadele ediyorlar. ABD'de mali teşvik ihtimali azalmaya başladıkça bu yavaş ve istikrarlı toparlanma beklentilerinin bazıları da olumsuz etkileniyor." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kasım seçiminde sandıktan Demokratların başkan adayı Joe Biden'ın çıkması durumunda barışçıl bir güç transferi yapmayacağını söyledi.

Ham petrolün fiyatı geri çekildi. Altın değer kaybetti.

Powell ile ABD Hazine Bakanı Mnuchin, Perşembe günü pandemiye yönelik ekonomik tedbirlere ilişkin Senato komitesi öncesinde konuşacak. Ayrıca Perşembe günü ABD işsizlik haklarından yararlanma başvuruları açıklanacak.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 13.16'da fazla değişmedi. Dayanak endeks Çarşamba günü yüzde 2.4 düştü.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.7 geriledi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1.8 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.5 azaldı.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2 düştü.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.1 geriledi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 1.1 düştü.

Döviz

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.
Euro/Dolar paritesi 1.1657'de fazla değişmedi.
Yen dolar karşısında 105.44 seviyesinden alıcı buldu.
Offshore yuan 6.8210'da sabit kaldı.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.67'de yatay seyretti.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yüzde 0.81'de kaldı.

Emtia

WTI petrol yüzde 1.3 düşüşle varili 39.40 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.4 değer kaybederek onsu 1,856.23 dolara geriledi.