Advertisement

Asya hisse senetleri Çarşamba günü düşük hacimli işlemlerde dalgalı bir seyir izledi. ABD ve Avrupa hisse senedi vadeli kontratları, yatırımcıların koronavirüs salgınının bilançolar üzerindeki etkilerine ilişkin ilk kanıtları değerlendirmesiyle geriledi.

Yen yükseldi. Tokyo hisse senetleri erken işlemlerdeki kayıplarını geri alarak yönünü yukarı çevirdi. Tokyo işlemlerinde hacim ortalamanın yüzde 25 altında kaldı. Çin ve Hong Kong hisseleri fazla değişmedi. Avustralya hisseleri tüketici güvenindeki sert düşüşün yatırımcılara pandeminin harcamalar üzerindeki etkisini hatırlatmasıyla geriledi.

Yuan Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) daha fazla genişlemesinin ardından düştü. Johnson & Johnson, JPMorgan Chase & Co. ve Wells Fargo & Co.'nun Salı günü ortaya karışık bir tablo koymasının ardından sırada Goldman Sachs Group Inc.'in bilançosu bulunuyor.

ABD Hazine tahvillerinin faizi ve dolar fazla değişmedi. Bilanço dönemi pandeminin küresel şirketler için ne kadar kötü olduğuna ilişkin bir ipucu verebilir. Uluslararası Para Fonu (IMF) "Büyük Karantina" resesyonunun son yüzyılın en serti olabileceğini belirtti.

Yatırımcıların kötümserliğinin aşırı boyutlarda olmasıyla birlikte, Bank of America'nın anketine göre nakit pozisyonları da 9/11 terör saldırılarından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Gibbs Wealth Management LLC Başkanı Erin Gibbs, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta, "Gerçekten iyi bir yönlendirme olacak. Bakacağımız şey, şirketlerinin karlılığa ne zaman dönebileceklerini düşündüğü ya da daha fazla işten çıkarmayı düşünüp düşünmedikleri olacak." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, gelecek birkaç gün içerisinde ABD ekonomisinin yeniden açılmasıyla ilgili "bazı önemli açıklamalar" yapacağını söyledi. Ayrı olarak, Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Direktörü Anthony Fauci, yeniden açılmak için 1 Mayıs hedefinin ülkenin bir çok kısmı için "biraz fazla iyimser" olduğunu belirtti.

Gabelli Funds LLC CIO'su Howard Ward, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta "Bahar başında ya da yaz sonunda ekonomiyi gerçekten daha normal bir hale getirmemiz gerekiyor. Büyük risk ve piyasayı yeni diplere sürükleyecek tek şey 1 Mayıs, ya da ekonominin erken açılması." dedi.

Petrol tırmanarak Salı günkü kayıplarının bir kısmını geri aldı. Altın fazla değişmedi. 

Citigroup Inc., Bank of America Corp. ve Goldman Sahcs Group Inc. Çarşamba günü bilanço açıklayacak. BlackRock Inc.'in finansalları Perşembe günü gelecek.

Güney Kore'de Çarşamba günü genel seçim var ve ayrıca Kanada Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. ABD'de perakende satışlar verisi de Çarşamba günü gelecek. Verinin Mart'ta gelmiş geçmiş en sert düşüşünü yapması bekleniyor.

Çin'de Cuma günü büyüme, sanayi üretimi ve perakende satışlar ile işsizlik verileri açıklanacak.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeksi Tokyo saatiyle 14:26'da yüzde 0.4 düştü. Dayanak endeks Salı günü yüzde 3.1 geriledi.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.1 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 düştü.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.8 azaldı.
Euro Stoxx 50 vadelileri fazla değişmedi.

Döviz

Euro/Dolar paritesi 1.0978'de fazla değişmedi.
Yen yüzde 0.1 yükselerek dolar karşısında 107.1'den işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.1 azalarak 7.0559'dan alıcı buldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.74'e geriledi.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi yüzde 0.93'te kaldı.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 2 yükselişle 20.5 dolar oldu.
Altın yüzde 0.1 ekside 1,721.82 dolar oldu.