Advertisement

Küresel hisse senetleri, yatırımcıların koronavirüs salgını gölgesindeki bilanço döneminin başlangıcına hazırlanmasıyla birlikte haftaya düşüşle başladı. Petrol fiyatları tarihi anlaşmanın ardından tırmandı.

ABD hisse senedi vadeli kontratları düşerken Japonya, Güney Kore ve Çin hisseleri düşüş kaydetti. Birçok piyasa Paskalya Bayramı nedeniyle hala kapalı. Dolar, OPEC+'in günlük 9.7 milyon varillik (İlk planlanan kısıntı 10 milyon varil idi) arz kısıntısında anlaşmasının ardından geriledi.

Yen değer kazanırken Avustralya Doları geriledi. ABD Hazine tahvili faizleri yükseldi. Aralarında ABD, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya da bulunan bazı ülkeler yeni koronavirüs vakalarında yavaşlama bildirdiler.

Bilanço döneminin bu hafta başlamasıyla birlikte yatırımcılar küresel karların koronavirüsten ne kadar kötü etkilendiğini görme şansı elde edecekler.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, koronavirüs için etkin bir tedavi ya da aşı olmadan salgın etkisini azaltıp artırdıkça ABD ekonomisinin 18 ay boyunca tekrar eden kapanmalarla karşı karşıya kalabileceğini söyledi. 

Bu hafta yatırımcılar ABD bankalarının ve finansal şirketlerinin ilk çeyrek bilançolarına odaklanacak. JPMorgan, Citigroup, Bank of America, BlackRock, Goldman Sachs ve Wells Fargo bunların arasında bulunuyor. Endonezya Merkez Bankası Salı günü faiz kararını açıklayacak. Güney Kore'de genel seçim var ve Kanada Merkez Bankası Çarşamba günü politika kararını açıklayacak. Ayrıca Perşembe günü açıklanacak ABD perakende satışlar verisinin tüm zamanların en sert düşüşünü yapması bekleniyor. Çin'de Cuma günü GSYİH, sanayi üretimi, perakende satışlar ve işsizlik rakamlaeı açıklanacak.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeksi Tokyo saatiyle 13:12'de yüzde 1.4 düştü.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.3 düştü.
Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1 geriledi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 düştü.

Döviz

Yen yüzde 0.4 yükselerek dolar karşısında 108.03'ten işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.1 ekside 7.0545'ten alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.0937'de fazla değişmedi.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan artarak yüzde 0.73 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 5.2 yükselerek varili 23.94 dolar oldu.
Altın yüzde 0.7 düşüşle onsu 1,685 dolar oldu.