Advertisement

Küresel hisse senetleri, yatırımcıların güçlü bilanço rakamlarını beklemesi ve koronavirüsü yayılmaya devam etmesiyle birlikte haftaya karışık bir seyirle başladı. Dolar ve ABD Hazine tahvilleri yükseldi.

Avustralya ve Güney Kore hisse senetleri düşerken, Japonya ve Hong Kong hisseleri düşük hacimli işlemlerde yatay seyretti. ABD vadeli kontratları çekilirken Avrupa vadelileri fazla değişmedi. Çin hisseleri yüzde 2.5'ten fazla kazançla iyi performans gösterdi. Avrupa Birliği (AB) liderlerinin toparlanma paketi üzerinde uzlaşma çabalarını sürdürürken euro, dolar karşısında yükseldi. Görüşmeler Pazartesi günü devam edecek. ABD hisseleri Cuma gününü yükselişle kapatarak üçüncü haftayı da artıda tamamladı. Yen sterlin ve frank ile birlikte geriledi. Ham petrol değer kaybetti.

Küresel hisselerde üç haftalık yükselişin ardından yatırımcılar, pandeminin ekonomileri etkilemeye devam etmesi nedeniyle ek politika desteği ihtimalini değerlendiriyorlar. Bu hafta şirketler bilanço açıklamaya devam edecek.

AMP Capital Investors Ltd. yatırım strateji birimi yöneticisi Shane Oliver, “Baz senaryomuz ekonomik toparlanmanın sürmesi yönünde. Ancak son verilerde V şeklinde derin bir toparlanmanın yerini engebeli yavaş bir toparlanmaya bırakacağı yönünde. Yeni kapanmalar ve ABD başkanlık seçimi ana risk teşkil ederken hisseler hala düzeltme ihtimaline karşı kırılgan.” dedi.

Avrupa'da 750 milyar euro (856 milyar dolar) tutarındaki teşvik paketinde uzlaşma çabaları sürüyor. Söz konusu miktarın ne kadarının hibe, ne kadarının düşük faizli kredi olarak verileceğine ilişkin fikir ayrılıkları mevcut. Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklar Hollanda, Avusturya, Danimarka ve İsveç'in 390 milyar euroluk kısmın hibe olmasını ve kalanının düşük faizli kredi formunda verilmesine razı olduğunu belirtti.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra'da 06:10'da yüzde 0.5 düştü. Dayanak endeks Cuma günü yüzde 0.3 tırmandı.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.1'den daha az düştü.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi fazla değişmedi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.5 yükseldi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeks vadelileri yatay seyretti.

Döviz

Yen yüzde 0.3 düşüşle dolar karşısında 107.36'dan işlem gördü.
Offshore yuan dolar karşısında 6.9927'den alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 artıda 1.1441 oldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan düşüşle yüzde 0.62 oldu.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi 1 bp yükselişle yüzde 0.88 oldu.

Emtia

WTI petrol yüzde 0.6 düşüşle varili 40.35 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.1 ekside ons başına 1,807.84 dolardan alıcı buldu.