Advertisement

Küresel hisse senetleri, koronavirüs pandemisinin dünya ekonomisini sarsmasıyla gelmiş geçmiş en belirsiz bilanço dönemlerinden birine girerken, Salı günkü işlemlerde yükseldi. Dolar çekildi.

Asya hisse senetleri tırmandı. Güney Kore ve Japonya Borsalarında yükseliş hızlandı. ABD'de hisse vadelileri S&P 500 Endeksi'nin önceki seansta çekilmesinin ardından yükseldi. Avrupa vadelileri de yükselişle açılışı işaret ediyor. Çin'den gelen verilerin yuan cinsinden ihracatın beklenenden daha az düştüğünü göstermesi algıyı iyileştirdi. Ayrıca birçok ülkede yeni koronavirüs enfeksiyonlarının temposunun yavaşladığını işaret eden daha önceki veriler de güveni artırmıştı. ABD Hazine tahvili faizleri dalgalı seyretti. Avustralya Doları risk iştahının artmasıyla güçlendi. 

Bilanço döneminin bu hafta başlamasıyla birlikte traderlar koronavirüs pandemisinin dünya ekonomisini ve karları ne kadar sert etkilediğini görme fırsatı yakalayacak. New York'tan İspanya'ya birçok bölgede enfeksiyon hızının gevşemesiyle tüm dünyada ülkeler kısıtlamaları kaldırmanın ne zaman güvenli olacağını değerlendiriyor.

Oppenheimer & Co. baş yatırım stratejisti John Stoltzfus, "Şirketler, analistler, traderlar, yatırımcılar ve bir ölçüde stratejistler araçlar olmadan bilanço dönemine giriyor. Yetkililerin talimatını verdiği ekonomik kapanma, sosyal mesafe ve saklanmanın öngörülmez doğası belirsizlik kaynağı." dedi.

Petrol fiyatları, büyük üreticilerin arzı kısma konusunda anlaşmalarından destek bularak Asya'da yükseldi. Ancak kısıntıların Covid-19 nedeniyle sert düşen talebi dengelemeye yetip yetmeyeceği şüpheli. Altın dalgalı seyretti.

Bu hafta ABD'li bankalar ve finansal şirketler ilk çeyrek bilançolarını açıklamaya başlayacaklar. JPMorgan, Citigroup, Bank of America, BlackRock, Goldman Sachs ve Wells Fargo öncülük edecek.

Endonezya Merkez Bankası Salı günü faiz kararını açıklayacak. Güney Kore'de Çarşamba günü genel seçimler olacak ve Kanada Merkez Bankası'nın faiz kararını var. Yine Çarşamba günü ABD'den rekor düşüş beklenen Mart ayı perakende satışlar verisi gelecek. Çin Cuma günü büyüme, sanayi üretimi, perakende satışlar ve işsizlik rakamlarını açıklayacak.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 12:20'de yüzde 1.7 yükseldi. Endeks Pazartesi günü yüzde 1 düştü.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.6 arttı.
Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2 yükseldi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.1 tırmandı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 tırmandı.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.7 arttı.

Döviz

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 düştü.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.3 yükselişle 1.0944'ten işlem gördü.
Japon Yeni yüzde 0.1 tırmanarak 107.71'den alıcı buldu.
Offshore yuan kuru 7.0482'de fazla değişmedi.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.77'de sabit kaldı.

Emtia

WTI petrolü yüzde 1.6 yükselerek varili 22.76 dolara geldi.
Altın yüzde 0.1 tırmanarak onsu 1,717 dolar oldu.