Advertisement

ABD hisse senedi vadelileri yatırımcıların ekonomilerin yeniden açılması ve koronavirüs enfeksiyon oranlarından destek bulan küresel hisse rallisinin ne kadar süreceğini değerlendirmesiyle birlikte yükseldi ve Avrupa vadelileri çekildi.

Asya hisse senetleri, Cuma günkü ABD istihdam raporunun ekonomist beklentilerini aşmasının ardından hızlı ekonomik toparlanma umutlarını güçlendirmesi ve S&P 500 Endeksi'ni Şubat'tan beri en yüksek seviyeye taşımasının ardından Pazartesi günkü işlemlerde tırmandı. Dolar arta arda sekizinci günlük düşüşüne yöneldi. ABD 10 yıllıklarının faizi geçen haftaki yükselişini sürdürdü.

ABD hisse senetleri yıllık kayıplarını silmeye yaklaştı. Yatırımcıların dikkati Fed'in bu haftaki politika toplantısına odaklandı. Yetkililerin pandemi sırasında ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçları kullanma taahhüdünde bulunmaları bekleniyor.

Tüm dünyada hükümetler büyümeyi canlandırmak için koronavirüs karantinlarını kademeli olarak kaldırıyorlar. Gavekal Rsearch analistleri hafta sonu notunda “Ülkeler karantinalardan çıkarken piyasalar büyük ekonomilerde düşen enfeksiyon oranlarına ve artan tüketime pozitif tepki verdi. Ancak şu anki değerlerden alan yatırımcılar yılın ikinci yarısında kusursuz bir Keynesian toparlanma fiyatlıyor.” dedi.

Ham petrol traderların yükseliş beklentilerini değerlendirmesiyle Pazartesi günü dalgalı seyretti. OPEC hafta sonu rekor düzeydeki üretim kısıntılarının uzatılması konusunda anlaştı.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 07:19'da yüzde 0.2 yükseldi. Endeks Cuma günü yüzde 2.6 yükselişle kapattı.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.7 düştü.
MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 yükseldi.

Döviz

Japon Yeni dolar karşısında 109.52 seviyesinden işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.2 düşüşle 7.0803'ten alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.1286'da fazla değişmedi.
Sterlin/dolar paritesi yüzde 0.3 yükselişle 1.2699 oldu.

Tahviller

ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.90'da sabit kaldı.
Japonya 10 yıllıklarının faizi yüzde 0.04'te fazla değişmedi.

Emtia

WTI petrolü yüzde 1 tırmanarak varili 39.94 dolar oldu.
Altının onsu 1,691 dolarda fazla değişmedi.