Advertisement

Asya hisse senetleri, yatırımcıların Fed'in koronavirüse karşı aldığı yeni önlemleri değerlendirmesiyle, Cuma günü tatil nedeniyle kesintiye uğrayan seansta karışık bir seyir izledi. Dolar önceki seansta düşmesinin ardından fazla değişmedi.

Şanghay hisse senetleri düştü. Tokyo ve Seuel'de hisseler kayıplarını geri alarak yükseldi. Avustralya, Hong Kong ve Singapore, ABD ve Avrupa'nın çoğu kısmıyla birlikte tatil nedeniyle kapalı piyasalar arasında bulunuyor. Öncesinde, ABD hisseleri 1974'ten bu yana en güçlü haftalık kazancını kaydetti. Fed'in 2.3 trilyon olarlık ek yardım açıklaması, sarsıcı işsizlik rakamlarını gölgede bıraktı. Çöp tahviller 1998'den beri en güçlü yükselişini gerçekleştirdi ve ABD Hazine tahvilleri yükseldi. Yuan gevşeyen enflasyon verisinin etkisiyle değer kazandı.

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci, ABD'de Covid-19'a bağlı ölümlerin ilk tahminlere kıyasla çok daha az olabileceğini söyledi.

Koronavirüsün ekonomik etkilerinin faturası gelmekle birlikte yatırımcılar, küresel politika yapıcıların eşi benzeri olmayan desteğine odaklanıyor. Fed belediye tahvil piyasasına giriş yapacak, yakın zamanda yatırım yapılabilir kredi notunu kaybetmiş şirketlerden tahvil alacak. Ayrıca ticari mortgage'a dayalı menkul kıymet ve teminatlandırılmış kredi yükümlülüklerini dahil etmek için Dönemsel Varlığa Dayalı Menkul Kıymet Borçlanma İmkanı'nı genişletecek. 

Avrupa Birliği (AB) maliye bakanları küresel pandemiyle mücadelede 540 milyar euro (590 milyar dolar) tutarında önlem paketi üzerinde anlaştı.

Petrol, yatırımcıların OPEC+'in arz kısıntısı teklifinin Covid-19 salgını nedeniyle azalan talebi dengelemek için yeterli olmadığını değerlendirmesiyle ekside kapattı. OPEC toplantısı anlaşma olmadan sona ererken Meksika görüşmeleri terk etti. Altın 2013'ten beri en yüksek seviyesine yakın işlem gördü.

Hisse senetleri

Japonya'da Topix Endeksi Tokyo saatiyle 14:00'te yüzde 0.9 yükseldi.
Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.7 arttı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 düştü.
S&P 500 Endeksi Perşembe günü yüzde 1.5 arttı.
Avrupa'da Stoxx 600 Endeksi Perşembe günü yüzde 1.6 yükseldi.

Döviz

Yen yüzde 0.1 yükselişle dolar karşısında 108.41'den işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.2 artıda 7.046'dan alıcı buldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Perşembe günü 5 baz puan düşüşle yüzde 0.72'ye geriledi.

Emtia

WTI petrolün varili Perşembe günü yüzde 9.3 değer kaybederek 22.76 dolar oldu.
Altın yüzde 0.5 yükselişle onsu 1,692 dolar oldu.