Advertisement

(15:35'te güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları, yatırımcıların ABD Başkanı Donald Trump'ın Avrupa Birliği'nde (AB) üretilen ürünlere yeni tarifeler uygulanabileceğine ilişkin tehdidi fazla dikkate almamasının ardından sakin seyrederken, Avrupa hisse senetleri yükseldi. ABD Hazine tahvilleri ve dolar yatay bir seyir izledi.

Dow Jones, Standard & Poor's 500 (S&P 500) ve Nasdaq endeks vadeli kontratları fazla değişmedi ve Stoxx Europe 600 Endeksi, AB'nin Washington'dan gelen tehdit sonrası misillemeye hazırlanmasına karşın yukarı yönde hareket etti. Bankalar Avrupa'da, Societe Generale'in karını desteklemek için 1,600 kişiyi işten çıkarmayı planlamasının ardından yükselişlere öncülük etti. Erken saatlerde Asya'da, hisse senedi gösterge endekslerinin büyük kısmı yükseldi. Sterlin, İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit konusunu görüşmek üzere Avrupa'nın önde gelen liderleri ile görüşmesinin ardından kazançlarını korudu. Euro yukarı yönde hareket ederken, bölge tahvilleri karışık seyretti.

Yatırımcılar, küresel güçlerin bir anlaşma için görüşmeye hazırlanmaları ile birlikte, ABD Başkanı Donald Trump'ın, yolcu helikopterlerinden peynir ve kayak kıyafetlerine, bazı Avrupa ürünlerine ek gümrük vergisi getirme tehdidinde bulunması ile uluslararası ticaretten kaynaklanan tehditleri tekrar hatırladı. Dikkatler ayrıca, ABD ile Çin arasında yürütülen müzakerelerden çıkabilecek anlaşmaya ilişkin gelişmelerde kalmaya devam ederken, ABD enflasyon verileri, Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika kararı ve May'in AB liderleri ile görüşmesi gibi önemli olaylar da izleniyor.

Diğer tarafta, dünyanın en büyük petrol şirketi Saudi Aramco, ilk kez çıktığı tahvil satışında 100 milyar doların üzerinde taleple karşılaştı. Bu satışta faiz muhtemelen Suudi Arabistan'ın ülke tahvil faizine paralel ya da bunun biraz altında gerçekleşecek. Ham petrol, OPEC üreticisi Libya'da yoğunlaşan çatışmaların ABD'de artan aktif sondaj kuyusu sayısındaki artışa ağır basması ile birlikte beş ayın en yüksek seviyesi yakınında seyretti. İsrail hisseleri ve para birimi shekel, genel seçimlerin gerçekleştirilmesi ile birlikte yükseldi. Gelişen piyasa paraları ve hisse senetleri değer kazandı.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle:

*ABD bankaları, JPMorgan ve Wells Fargo öncülüğünde bilançolarını açıklamaya başlıyor.
*Dünya Bankası ve IMF'in yıllık Bahar Toplantıları Salı günü Washington'da başlıyor.
*Avrupa Merkez Bankası (AMB) Çarşamba günkü toplantısında muhtemelen gösterge faizi değiştirmeyecek. Yatırımclar TLTRO ile ilgili ilave detaylara bakacak.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 07:15'te yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu.
*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 düştü.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 tırmanarak yaklaşık altı ayın zirvesine çıktı.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.6 yükselişle yaklaşık 10 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek iki haftanın en düşük seviyesine indi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.2 yükselerek 1.128 ile iki haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesini test etti.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.2 yükselerek 111.30 ile bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesini gördü.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.1 değer kazanarak 1.308 seviyesine ulaştı.
*MSCI Gelişen Ülke Paraları Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 2.52'ye indi.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az düşerek yüzde 0.01'e geriledi.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az artarak yüzde 1.121 ile yaklaşık 3 haftanın zirvesine çıktı.
*İtalya ve Almanya'nın 10 yıllıklarının faiz farkı 2 baz puan düşerek 2.4556 yüzde puanına geriledi.

Emtia

*Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.1 tırmanarak dört ayı aşkın sürenin zirvesine ulaştı.
*Brent petrolü yüzde 0.05'ten az düşerek varil başına 71.09 dolara geriledi.
*Londra Metal Borsası (LME) bakır yüzde 0.6 değer kazanarak ton başına 6,513.00 dolar ile yaklaşık 9 ayın zirvesini gördü.
*Altın yüzde 0.4 değer kazanarak ons başına 1,302.98 dolar ile yaklaşık 2 haftanın zirvesini test etti.