Advertisement

Asya hisse senetleri Pazartesi günkü düşük hacimli işlemlerde karışık bir seyir izlerken dolar art arda üçüncü seansta da çekildi.

Az miktarda pozisyon ayarlamalarıyla birlikte hisse senetleri güçlü geçen bir yılın sonunda düştü. S&P 500 Endeks vadelileri Cuma günkü cansız işlemlerin ardından yükseldi. Japonya ve Avustralya hisseleri geriledi. Hong Kong ve Şanghay'da işlem gören hisseler yükseldi. ABD Hazine tahvilleri yatay seyretti.

Dolar hem gelişmiş piyasa paraları hem de Malezya Ringiti gibi Asyalı gelişen piyasa paraları karşısında düştü. Yeni yıl tatilleri öncesinde çoğu piyasadaki işlemler hacimsiz seyrini sürdürecek.

Merkez bankalarının teşvikleri ve ABD – Çin arasında imzalanması beklenen ticaret anlaşmasıyla piyasa katılımcılarının 2020 başı için beklentileri hala yukarı yönlü.

Kramer Capital Research CIO'su Hilary Kramer, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Şirketler temettü ödemek ya da hisse geri alımı yapmak için borçlanmayı sürdürüyor. Bu en azından gelecek çeyrekte ABD hisselerini yukarı taşımak için yeterli.” dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bu ay yüzde 4.5 yükselerek Haziran 2018'den beri en yüksek seviyesini gördü. Gösterge endeks merkez bankası teşvikleri ve ABD – Çin ticaret savaşında kısmi çözüm beklentileriyle yılı yüzde 17 civarında yükselişle tamamlamaya hazırlanıyor. S&P 500 Endeksi Aralık'ta yüzde 3.2 yükseldi.

Hisse senetleri

Tokyo'da Topix Endeksi 14:30'da yüzde 0.6 düştü.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 geriledi.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9 yükseldi.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.2 yükseldi. Dayanak endeks Cuma günü fazla değişmedi.
Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri yüzde 0.1 düştü.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.3 düşüşle 109.14 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.2 yükselerek 6.9791'den alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.2 artarak 1.1201 oldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi Cuma günü yüzde 0.4 azalmasının ardından yüzde 0.2 düştü.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.87 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yüzde 1.31'de fazla değişmedi.

Emtia

WTI petrolün varili 61.77 dolarda sabit kaldı.
Altın yüzde 0.3 değer kazanarak onsu 1,514.77 dolar oldu.