Advertisement

Asya hisse senetleri birçok varlık sınıfı için iyi getiriler sunan 2019 yılının son gününde düşük hacimli işlemlerde geriledi. Dolar önemli piyasa paraları karşısında kayıplarını korudu.

Sydney hisse senetleri yatırımcıların kar realizasyonuna gitmesiyle düşük performans gösterdi. Avustralya'da gösterge endeks 2009'dan beri en iyi yılını kaydetti. Yeni Zelanda düşüşle kapattı. Hong Kong hisseleri düştü, Şanghay hisseleri fazla değişmedi. ABD hisse vadelileri S&P 500 Endeksi'nin üç haftadan uzun bir sürenin en sert düşüşünü kaydetmesi sonrasında yükseldi. Bununla birlikte endeks 2013'ten beri en iyi yılına hazırlanıyor.

Dolar düşerken yen dolar karşısındaki kazançlara öncülük etti. Japonya dahil bazı piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak. Bazılarında ise seanslar kısa olacak.

Yatırımcılar küresel hisse endekslerini rekor seviyelere taşıyan yılın son gününde düşük hacimli işlemlerde temkinli hareket ediyor.

ABD ticaret danışmanı Peter Navarro Pazartesi günü yaptığı açıklamada Pekin ile öncü bir ticaret anlaşmasının tamamlandığını söyledi. South China Morning Post'un haberinde anlaşmanın bu hafta sonu imzalanabileceği belirtildi.

JPMorgan Asset Management kürese piyasa stratejisti Hannah Anderson, “Siyaset 2020'de yatırımcılar için ön planda ve merkezde olmalı. ABD – Çin ticaret savaşı çözülmekten çok uzak. Faz bir anlaşmasının detaylarına ilişkin müzakereler sürüyor, ancak politika yapıcılar birçok zorlu konunun hala durduğunu belirtiyor.” dedi ve getirilerin yatırımcıların düşük büyümenin olduğu bir dünyadakorkularına ne kadar tahammül ettiğine bağlı olacağını söyledi.

Çin imalat göstergesi Aralık'ta sektörde genişlemeyi işaret etti. Güney Kore, Endonezya, Filipinler ve Tayland Pazartesi günü kapalı olacak.

Hisse senetleri

Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi Sydney'de 14:00'teki erken kapanışta yüzde 1.8 düştü.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.5 geriledi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 azaldı.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.1 yükseldi. Dayanak endeks yüzde 0.6 düştü.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.2 yükselişle 108.70 seviyesinden işlem gördü. Pazartesi günü yüzde 0.5 yükselmişti.
Çin dışında işlem gören yuan 6.9734'ten alıcı buldu.
Tayvan Doları ABD Doları karşısında 18 aydan beri ilk kez 30 seviyesini aştı.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 düşüşle kayıplarını dördüncü güne taşıdı.
Euro kazançlarını koruyarak 1.1203'ten işlem gördü.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puandan daha az yükselişle yüzde 1.88 oldu. Japonya'nın kapalı olması nedeniyle Asya'da nakit ABD Hazine tahvili işlemi olmayacak.
Avustralya'da 3 yıllıkların faizi 3 bp artarak yüzde 0.9 oldu. Yine de 2011'den beri en sert yıllık düşüşe hazırlanıyor.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 6 bp artarak yüzde 1.37 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 0.1 düşüşle 61.61 dolar oldu.
Altın yüzde 0.4 değer kazanarak onsu 1,523.39 dolardan işlem gördü.