Advertisement

(14:00'te güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları, Avrupa ve Asya hisseleri ile birlikte, yatırımcıların dikkatlerini dış ticaret konusunda yeni gelişmelere ve aralarında Amazon.com'un da bulunduğu bir dizi şirket karına çevirmesinin ardından yükseldi. Tahviller değer kaybetti.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları hafifçe yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesi yakınında seyreden ABD hisse senetlerinin güne güçlü başlayabileceğini işaret etti. Madencilik ve bankacılık hisselerindeki kazançlar, Asya'da hisse senetlerinin seansın sonlarına doğru yukarı dönmesinin ardından Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki yukarı harekete destek oldu. Sterlin, İngiltere Parlamentosu'nun Başbakan Boris Johnson'ın Brexit anlaşmasını değerlendirmeye hazırlanması ile birlikte Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesi yakınında dalgalandı.

Dolar önemli para birimleri karşısında zayıflamaya devam etti ve Haziran ayından bu yana en büyük haftalık kaybını gerçekleştirdikten sonra bu seyrini sürdürdü. Ülke tahvilleri, İtalya ve İngiltere tahvillerinin öncülüğünde geriledi.

McDonald’s, Procter & Gamble ve Amazon.com 'un da aralarında bulunduğu bazı önemli şirketler bu hafta karlarını açıklamaya hazırlanırken, yatırımcılar, bununla birlikte, şirketlerin ticaret gerilimi, yavaşlayan büyüme ve Brexit'in etkileri ile nasıl başa çıkabileceğine ilişkin bir dizi fırsat elde edecek. Çin Başbakan yardımcısı Liu He, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD ile ticaret konusunda bir başlangıç mutabakatı için zemin oluşturmaya yönelik "önemli ilerlemele" sağlandığını söyledi.

First Franklin Financial Services baş piyasa stratejisti Brett Ewing, Bloomberg TV'ye yaptığı değerlendirmede, "Şükran Günü öncesi bir 'safha bir' anlaşması imzalayabilirlerse bu önemli bir gelişme olacak. Bunun gerçekleşme olasılığı şimdilerde muhtemelen yüzde 60'ın biraz üstü," dedi ve "Bu çok önemli bir konu ve çok fazla belirsizliği ortadan kaldırabileceğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere'de, Başbakan Johnson, hazırladığı çıkış anlaşmasını Avam Kamarası'nda oylemaya sunarak, İngiltere'yi 31 Ekim'de Avrupa Birliği'nden (AB) çıkarma yönündeki taahhüdünü gerçekleştirebilmek için yeni bir teklifle geliyor. Johnson'ın çabası Cumartesi günü milletvekillerince reddedilmişti.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Kanada'da genel seçimler yapılacak.
*Kar sezonu tüm hızıyla devam ediyor. Bu hafta kar açıklayacak şirketler arasında Amazon.com, Microsoft, Daimler, Kia Motors, McDonald’s, Procter & Gamble, Caterpillar ve UBS yer alıyor.
*Avrupa Merkez Bankası ve Endonezya Merkez Bankası Perşembe günü politika kararlarını açıklayacak.
*ABD'de Şirket ekipmanları için fabrika siparişleri Eylül ayında sermaye yatırımlarının gücü hakkında bir fikir verecek. Veriler, Çin ve diğer ülkelerin mallarına uygulanan gümrük tarifelerinin yatırım kararlarını ne ölçüde etkilediğini gösterecek.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 06:39'da yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu.
*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.2 yükseldi.
*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.7 tırmandı.
*İsveç'te OMX Stokholm 30 Endeksi yüzde 1.3 yükseldi.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 arttı

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 düştü.
*Sterlin dolar karşısında fazla değişmeyerek 1.298 seviyesinde kaldı.
*Euro dolar karşısında fazla değişmeyerek 1.1164 seviyesini korudu.
*Güney Kore wonu dolar karşısında yüzde 0.8 yükselerek 1,172.06 seviyesine ulaştı.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 108.58 seviyesine zayıfladı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2 baz puan artarak yüzde 1.77 seviyesine çıktı.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 5 baz puan yükselerek yüzde 0.759 seviyesine ulaştı.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 4 baz puan tırmanarak eksi yüzde 0.35 seviyesine yükseldi.
*Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 5 baz puan yükselerek yüzde 1.1515 seviyesine çıktı.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.8 düşerek varil başına 53.36 dolara geriledi.
*Altın yüzde 0.1 değer kazanarak ons başına 1,491.60 dolara çıktı.
*Arabika kahvesi yüzde 0.8 yükselerek pound başına 0.97 dolara ulaştı.
*Londra Metal Borsası (LME) nikel yüzde 0.2 değer kaybederek ton başına 16,200 dolara düştü.

(14:00'te güncellendi)