Advertisement

Asya hisse senetlerinin çoğu, yatırımcıların küresel ekonomik büyümenin yavaşlamasına ilişkin endişeler karşısında bilançolardan teselli bulmasıyla yükseliş kaydetti. ABD Hazine tahvillerinin faizi ve dolar fazla değişmedi.

Hong Kong, Tokyo, Sydney ve Şanghay'da işlem gören hisse senetleri çekildi. S&P 500 Endeksi 3,000 puan seviyesinin üzerine tırmandı. Ancak Texas Instruments Inc.'in hayal kırıklığına uğratan finansallarını açıklamasının ardından yonga üreticilerindeki zayıf seyir, Philadelphia Yarı İletken Endeksi'ni yüzde 2 aşağı sürükledi. Nasdaq vadelileri Microsoft Corp.'un gelirinin tahminleri aşması sonrasında yükseldi. Petrol arz endişeleriyle yükselmesinin ardından geriledi.

Tamamen pozitif bir tablo çizmese de bilanço dönemi şirketler tarafında görünümün kötüleştiği yönündeki kaygıyı bir nebze azalttı. S&P 500 Endeksi'ndeki şirketlerin yüzde 80'i kar beklentilerini aştı. Yine de Texas Instruments ve Caterpillar'ın finansalları ticaret gerginliğinden kaynaklı belirsizlik ve küresel ekonomik zayıflığın alıcıları ne kadar rahatsız ürküttüğünü gösterdi. ABD Başjkan Yardımcısı Mike Pence Perşembe günü Çin ile ilgili konuşacak.

Eaton ance Management ınc. Fon yöneticisi Yana Barton, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “İnsanlar bu bilanço dönemi için en kötüsüne hazırlanıyordu. Şimdiye kadar biraz daha iyiyiz.” dedi.

Petrol ABD'de açıklanan resmi verinin ham petrol stoklarında düşüşü işaret etmesi sonrasında Çarşamba günkü kazancının bir kısmını geri verdi. Türk Lirası ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik son yaptırımları kaldırdığını açıklamasının ardından güçlü yükseldi.

Hisse senetleri

Japonya'da Topix Endeksi Tokyo saatiyle 15:00'de yüzde 0.3 yükselişle kapandı.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.5 arttı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 geriledi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.2 düştü.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.2 geriledi.
S&P 500 Endeks vadelileri fazla değişmedi. Dayanak endeks Çarşamba günü yüzde 0.3 yükseldi.
Nasdaq vadelileri yüzde 0.2 yükseldi.
Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri yüzde 0.1 yükseldi.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek 108.61 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan 7.0648'den alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.
Euro/Dolar paritesi 1.1133'te seyretti.
Sterlin/dolar paritesi 1.2914 oldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.76'da aldı.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi 2 baz puan düşüşle yüzde 1.08'e geriledi.

Emtia

WTI petrolü yüzde 0.6 düşüşle varili 55.62 dolar oldu.
Altın onsu 1,492.91 dolarda fazla değişmedi.