Advertisement

(14:55'te güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları Çarşamba günü, İran'ın Irak'taki iki Amerikan askeri üssüne füze saldırıları düzenlemesinin ardından sert düştükten sonra kayıplarını toparladı. Altın, ABD Hazine tahvilleri ve petrol, İran'ın savaş peşinde olmadığını açıklamasının ardından erken saatlerdeki güçlü kazançlarını geri verdi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları Avrupa seansında, ABD Başkanı Donald Trump'ın saldırı sonrası hasar değerlendirmesinde "şimdiye dek iyi" açıklamasını yapmasının ardından  kayıplarını geri alarak yeşil bölgeye geçti. ABD Başkanı bugün diğer bir açıklama yapmayı planladığını duyurdu. Boeing Co. hisseleri, 737 model bir yolcu uçağının İran'da kalkışın ardından, ilk değerlendirmelere göre teknik bir sorundan dolayı düşmesi sonrası açılış öncesi işlemlerde değer kaybetti. Stoxx Europe 600 Endeksi erken saatlerdeki kayıplarının neredeyse tümünü geri aldı.

Asya'daki tüm önemli hisse senedi endeksleri erken saatlerde aşağı yönde hareket etti. Avrupa'da yüksek faizli kağıtların kredi riskini gösteren endeks yaklaşık 1 ayın en yüksek seviyesine tırmandı. Altın 2013 yılından bu yana ilk kez ons başına 1,600 doların üzerine çıktıktan sonra tekrar geriledi.

Çarşamba günü görülen bu sert dalgalanma, yatırımcıların durumun ne kadar gerginleşebileceğini değerlendirmeye çalışmaları ile birlikte, ABD-İran gerginliğinin tetiklediği volatilite dalgasını işaret ediyor. Piyasaya hakim olan asabi hava, gelecek hafta imzalanması beklenen ABD-Çin ticaret anlaşmasının ilk fazı ile birlikte iyileşen küresel ticaret görünümünün yarattığı iyimserliği ortadan kaldırdı. Büyük ekonomilerde, imalat sektörü zayıf kalırken, işgücü piyasaları gücünü koruyor.

Londra'da Societe Generale SA baş Döviz stratejisti Kit Juckes, "Füze saldırıları kısa bir süreliğine piyasa volatilitesi yarattı, ancak döviz ve tahvil hareketleri büyük ölçüde terse döndü," dedi ve "Piyasada halen büyük çaplı bir gerginlik olasılığı düşük olarak görülüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Diğer taraftan, Avrupa tahvilleri, yeni arzlar için bölge piyasasında yatırımcıların Salı günü satılanın üç katı talep ile gelmesinin ardından  büyük ölçüde yatay seyretti. Euro, Almanya'da imalat sektörü siparişlerinin Kasım ayında beklenmedik bir şekilde düşmesinin ardından değer yitirdi.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD Başkanı Trump ABD saati ile Çarşamba sabahı İran'ın saldırıları konusunda açıklama yapacağını duyurdu.
*Fed yetkililerinden Richard Clarida, John Williams, James Bullard ve Charles Evans Perşembe günü konuşma yapacak.
*ABD'de aylık tarım dışı istihdam verisi Cuma günü açıklanacak.

Hisse Senetleri

*S&P 500 endeks vadeli kontratları New York saati ile 06:04'te yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu.
*Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 geriledi.
*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.4 düştü.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.
*Sterlin dolar karşısında yatay seyretti.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.2 düşerek 1.1131 seviyesine indi.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.2 gerileyerek 108.67 seviyesine düştü.
*Güney Kore wonu dolar karşısında yüzde 0.4 kayıpla 1,170.83 dolara geriledi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 1.8'e indi.
*ABD'nin 2 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan gerileyerek yüzde 1.3'e indi.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan kayıpla yüzde 0.786 seviyesini gördü.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.4 yükselerek varil başına 62.96 dolara ulaştı.
*Altın yüzde 0.5 yükselişle ons başına 1,581.63 dolara çıktı.
*Demir cevheri yüzde 1 değer kazanarak ton başına 93.70 dolar yükseldi.

(14:55'te güncellendi)