Advertisement

ABD ile Avrupa hisse senedi vadeli kontratları, deneysel bir aşının ilk sonuçları hızlı ekonomik toparlanma umudu vermesinin ardından Salı günkü işlemlerde karışık seyretti. Asya hisseleri yükseldi. ABD Hazine tahvillerinin faizi beş haftanın zirvesinde düştü.

Hisse senetleri Asya boyunca yüzde 2 civarında yükseliş kaydetti. Tokyo, Sydney ve Hong Kong iyi performans gösterdi. S&P 500 Endeks vadelileri, Nasdaq'ın ilk halka arz kurallarını sıkılaştırarak bazı Çinli şirketler etkileyeceği yönündeki bir haberin ardından dalgalandı. Avrupa hisse vadelileri yükseldi. ABD'de gösterge endeks yaklaşık altı haftanın en güçlü yükselişini yaptı. Moderna Inc.'in aşı testlerinin etkili olabileceği yönünde sinyaller verdiğini açıklaması yükselişte etkili oldu.

Sterlin, İngiltere'nin Brexit sonrası için 30 milyar sterlinlik (37 milyar dolar) tarife indirimi planını açıklamasının ardından yükseldi. Petrol kazançlarını dördüncü güne taşıyarak, kazancını azaltmasına karşın varil başına 30 doların üzerinde kaldı.

Dünyada ve ABD içerisinde giderek daha fazla ekonominin kısıtlamaları gevşetmesi risk rallisini destekliyor. Fed Başkanı Jerome Powell'ın Salı günü toparlanmanın durumuna ilişkin konuşması planlanıyor. Beklenti Powell'ın daha fazla mali destek çağrısı yapacağı yönünde.

Janus Henderson küresel varlık dağıtımı birimi yöneticisi Ashwin Alankar, notunda "Piyasalar yeni dipler oluştururken hisse fiyatlarında kısa ömürlü sıçramalar duyulmamış bir şey değil. Diğer yandan kar revizyonları ve opsiyon fiyatları gibi ileriye dönük göstergeler hem ekonomi hem de hisse fiyatları için daha temkinli bir tonda." dedi.

hisse senedi fiyatları için diğer bir olumsuz gelişme ABD - Çin ilişkilerindeki bozulma. Çin' sermaye akışını kısıtlamaya yönelik yeni bir adım ile, Nasdaq ilk halka arzlar ile ilgili olarak daha sıkı muhasebe standartları gibi yeni kurallar açıklamaya hazırlanıyor. Bu adım Çinli şirketlerin Borsada listelenmesini zorlaştıracak. Daha öncesinde, Washington'da bir kamu emeklilik planının Çinli şirketlere yatırım yapması engellenmişti.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeksi Londra saatiyle 07:00'de yüzde 0.2 düştü. Dayanak endeks yüzde 3.2 yükseldi.
Topix Endeksi yüzde 1.8 arttı.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.9 tırmandı.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2.2 tırmandı.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1.7 yükseldi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 yükseldi.
Euro Stoxx 50 vadelileri fazla değişmedi.

Döviz

Japon Yeni 107.40'ta fazla değişmedi.
Offshore yuan dolar karşısında 7.1257 oldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.7 düşmesi sonrasında yükseldi.
Euro/Dolar paritesi 1.0916 oldu.
Sterlin/dolar paritesi yüzde 0.2 yükselerek 1.2213'e geldi.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi önceki seansta 8 baz puan yükselmesinin ardından 2 bp düşüşle yüzde 0.70 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 6 bp tırmanarak yüzde 0.97 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 1.4 tırmanarak varili 32.255 dolar oldu.
Altın yüzde 0.2 yükselerek onsu 1,736.83 dolar oldu.