Advertisement

Asya hisse senetleri karışık seyrederken ABD hisse senedi vadeli kontratları yeniden öne çıkan ticaret endişelerinin Wall Street'teki iyimser seansı dengelemesiyle çekildi.

Şanghay ve Hong Kong hisse senetleri, Beyaz Saray'ın ABD'li şirketlerin Huawei Technologies ile yeniden çalışmaya başlamaları için lisanslama kararını geciktirdiği yönündeki Bloomberg haberinin ardından düşerken, Tokyo ve Seul hisseleri yükseldi. Avrupa hisse vadelileri düştü. S&P 500 Endeksi yatırımcıların yuanı istikrara kavuşturma çabalarından teselli bulmasıyla yaklaşık yüzde 2 yükseldi. Dolar ve Çin dışında işlem gören yuan fazla değişmedi.

Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) üç vadedeki varlık alımında değişikliğe giderek yataylaşan getiri eğrisini ele almak istediğinin sinyalini vermesiyle tahvil faizleri düştü.

Küresel hisse senetleri Şubat 2018'den bu yana Pazartesi günkü kaydedilen en sert kaybı geri almaya çalışıyordu. Çin'in yuanın değer kaybetmesine izin vermeyi sürdürebileceği endişeleri piyasalarda panik yaratmıştı. Çin'in üretici fiyat endeksi yaklaşık üç yıldan beri ilk kez gerileyerek, ABD – Çin ticaret savaşının etkisiyle imalatçıların kar görünümünü kötüleştirdi.

People's United Advisors baş tahvil stratejisti Karissa McDonough, “Ticaret sorunları şiddetlenmeye devam ediyor ve biraz çıkmaza girmiş durumdayız. Ne Trump ne de Çin'in gerçekten masaya oturmaya niyeti var gibi görüüyor.” dedi.

Ham petrol fiyatları düştü ve yatırımcıların ABD – Çin ticaret tartışması ve Suudi Arabistan'ın piyasayı istikrara kavuşturma adımlarını değerlendirmesiyle art arda ikinci haftalık kaybına hazırlanıyor.

Hisse senetleri

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saatiyle 13:55'te yüzde 0.4 yükseldi.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.4 arttı.
Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1 tırmandı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 geriledi.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 düştü.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.5 azaldı. Dayanak endeks Perşembe günü yüzde 1.9 geriledi.
Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri yüzde 0.2 düştü.

Döviz

Yen yüzde 0.1 yükselişle dolar karşısında 105.99 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan 7.0778'de fazla değişmedi.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 yükselişle 1.1194'ten alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan azalarak yüzde 1.70 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 4 bp azalarak yüzde 0.94'e geriledi.

Emtia

Altın vadelileri yüzde 0.4 yükselişle onsu 1,504 dolar oldu.
WTI petrolü yüzde 0.1 değer kaybederek varil başına 52.47 dolardan alıcı buldu.

Kapat