Advertisement

Asya hisse senetleri Cuma günkü işlemlerde ABD ve Avrupa hisse vadelileriyle birlikte geriledi. Yen ve ABD Hazine tahvilleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'e yönelik atılacak yeni adımları açıklayacağı basın toplantısı öncesinde tırmandı. Dolar çekildi.

Offshore yuan bu hafta rekor düşük seviyeyi görmesinin ardından dengelenmeyi sürdürdü. Şanghay hisse senetleri fazla değişmedi. ABD hisse vadelileri ve Japonya ile Kore hisseleri sınırlı düşüş kaydetti. Petrol geriledi. Koronavirüs sürecinin yönetilmesi ve Çin'in Hong Kong ile ilgili yeni ulusal güvenlik yasası nedeniyle Çin - ABD ilişkilerinin bozulması, ekonomilerin yeniden açılmasından destek bulan hisse senetlerindeki küresel ralliyi olumsuz etkiliyor.

Seafarer Capital Partners LLC portföy yöneticisi Kate Jaquet, Bloomberg TV ile gerçekleştirdiği mülakatta "Piyasalar için orta, hatta uzun vadeli görünüm ilgili olarak çok temkinliyim. Hisse senedi piyasası değerlemeleri ve dayanak şirketlerin temel göstergeleri arasında tüm dünyada çok büyük bir uyumsuzluk olduğunu düşünüyorum." dedi.

Trump, Perşembe günü "Çin ile ilgili olarak ne yapacağımızı yarın açıklayacağız. Pekin'in Hong Kong'un özgürlüğünü kısıtlayabilecek yasasına ilişkin adımları sonrasında Çin'den memnun değiliz." dedi. Beyaz Saray, basın toplantısı için belirli bir zamanı işaret etmedi. Fed'in para politikasında bir sonraki aşamaya ilişkin ipuçları Fed Başkanı Jerome Powell'ın sanal bir tartışmada katılımcı olduğu Cuma günü gelebilir.

Çin'de günlük yuan fiksingi büyük ölçüde beklentilere paralel gerçekleşti. Çin'in Perşembe günü beklenenden güçlü bir referans kur ile hızlı bir değer kaybından kaçınmak istediğinin sinyalini vermesinin ardından offshore yuan rekor düşük seviyeye yakın fazla değişmedi.

Ham petrol fiyatları Perrşembe günkü yükselişinin ardından geriledi. Altın yatay seyretti.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeksi Tokyo saatiyle 13:40'ta yüzde 0.4 düştü. Dayanak endeks Perşembe günü yüzde 0.2 düştü.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.9 düştü.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.7 çekildi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.4 geriledi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.3 azaldı.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.3 tırmanarak 107.28 seviyesinden işlem gördü.
Offshore yuan 7.1690'da fazla değişmedi.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.2 artıda 1.1095'ten alıcı buldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 3 baz puan düşüşle yüzde 0.66 oldu.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi yüzde 0.88'de kaldı.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 1.6 düşüşle 33.18 dolar oldu.
Altının onsu 1,720 dolarda fazla değişmedi.