Advertisement

ABD ve Avrupa hisse vadelileri yükselirken, Çin hisseleri Asya hisselerinin Pazartesi günkü yükselişine öncülük etti. Offshore yuan politika yapıcıların yuana karşı pozisyon almayı kolaylaştırarak gücünü sınırlama yönünde adım atmasıyla düştü.

Çin hisseleri yatırımcıların Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in bu hafta beklenen Shenzhen ziyaretini değerlendirmesiyle yükseldi. Xi'nin ekonominin bazı kısımlarının yabancılara daha fazla açılmasına ilişkin planlarını açıklayabileceği yönünde bir iyimserlik mevcut. Hong Kong hisseleri yükseldi. Güney Kore ve Avustralya'da yükseliş daha sınırlı kaldı. MSCI Inc.'in Asya Pasifik hisse göstergesi Haziran 2018'den beri en yüksek seviyeyi gördü.

Yuan önemli paralar karşısında yükselen dolar karşısında yüzde 0.7 düştü. Japon hisse senetleri trendin aksine düşüş kaydetti. Ham petrol geriledi. ABD Hazine tahvilleri ABD tatili nedeniyle Pazartesi günü işlem görmeyecek.

Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) düşüşü teşvik etmeden yuanın yükselişini sınırlamak için adımlar atması yetkililerin bir miktar güçlü kura tahammül ettiğini gösteriyor. Finansal kurumlar bundan böyle müşterileri için Döviz forwardları yoluyla döviz alımında nakit tutmak zorunda olmayacaklar.

Singapur'da ANZ Banking Group Ltd. Asya araştırma biriminin yöneticisi Khoon Goh, "Çin'in güçlü büyüme momentumu, geniş faiz farkı ve endekse dahil olmasından dolayı geniş fon girişlerinden dolayı yuanda daha fazla değerlenme için alan göreceğiz. Ancak daha fazla iki günlük girişleri teşvik etmek istiyor ve zorunlu rezerv karşılıklarını kaldırmak faydalı olabilir." dedi.

ABD'de teşvik konusu hala sürüyor. Başkan Trump ve Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi anlaşmada ilerleme kaydedilmemesiyle ilgili olarak birbirlerini suçluyorlar. Trump, Pazar günü yayınlanan Washington Post/ABC News anketine göre seçime üç hafta kala Joe Biden'ın 12 puan gerisinde.

Medley Global Advisors küresel makro strateji birimi idari direktörü Ben Emons, "Demokratların güçlü gelmesinden korkan piyasalar şimdi Senato'yu kontrol etmesini istiyor. Biden'ın önde götürdüğü anketler daha fazla teşvik iyimserliğini artırıyor." dedi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 07.00'de yüzde 0.4 yükseldi. Dayanak endeks Cuma günü yüzde 0.9 yükseldi.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.2 düştü.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 2.2 arttı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.4 tırmandı.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeki yüzde 0.5 yükseldi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.6 arttı.

Döviz

Offshore yuan yüzde 0.4 düşüşle 6.7150 seviyesinden işlem gördü.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti.
Yen yüzde 0.1 artıda 105.48'den alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.1822'den işlem gördü.
Avustralya Doları yüzde 0.1 düşüşle 72.32 ABD Centi oldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi geçen haftayı yüzde 0.77 ile tamamladı.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi Pazartesi günü yüzde 0.85 seviyesinde kaldı.

Emtia

WTI petrol yüzde 0.9 değer kaybederek varili 40.25 dolardan işlem gördü.
Altının onsu 1,930.65 dolarda kaldı.