Advertisement

Koronavirüs salgınının dünyanın en büyük ikinci ekonomisini olumsuz etkilediği yönündeki bulguların artmasıyla birlikte ABD ve Avrupa vadeli kontratları düşerken, Asya hisse senetleri yedi haftanın en düşük seviyesine geriledi. Hazine tahvilleri yükseldi.

Bazı şirketler virüsü kontrol altında tutma çabasıyla Çin faaliyetlerini askıya alırken, ekonomistler büyüme tahminlerini düşürdü. Hong Kong hisse senetleri yüzde 2'den fazla düşerken Japonya, Kore ve Avustralya'da da endeksler geriledi. Tayvan Borsanın tatil sonrasında yeniden açılmasıyla yüzde 5'ten fazla düştü. ABD Hazine tahvili faizleri düşüşünü sürdürdü, 10 yıllıkların faizi Ekim'den beri görülen en düşük seviyeye geriledi. Çin dışında işlem gören yuan dolar karşısında 7'ye yaklaştı.

Foxconn'un Çin'de büyük tesisleri bulunan, iPhone ürettiği Hon Hai Precision Industry Co.'nun hisseleri yüzde 10 düştü. Japonya'da 10 yıllıkların faizi Aralık'tan beri en düşük seviyeyi gördü. Avustralya faizleri yüzde 1'in altına geriledi.

Ölü sayısının 170'e ulaşması ve vakaların artmasıyla birlikte yatırımcılar koronavirüs karşısında temkinli. Dünay Sağlık Örgütü (WHO) Perşembe günü Acil Durum Komitesi için toplantı çağrısında bulundu. Fed Başkanı Jerome Powell koronavirüs salgınının muhtemelen Çin ekonomisini etkileyeceğini ve yayılabileceğini, ancak ABD'ye etkisini değerlendirmek için çok erken olduğunu söyledi.

Sydney'de Schroders tahvil birimi yöneticisi Simon Doyle, “İşler ters giderse, karlar hayal kırıklığına uğratırsa ya da koronavirüsü ekonomi için kısa veya uzun vadeli bir sorun oluşturursa varlık fiyatlarının bunu sönümlemesi için fazla bir tampon bulunmuyor. Açıkça görülüyor ki insanların seyahat etmeyi bırakmasıyla bir büyüme şoku olacak, ancak tam olarak nasıl gelişeceğini bilmiyoruz.” dedi.

Powell, Fed'in faiz değişikliğine gitmediği politika toplantısının ardından enflasyonun ısrarcı bir şekilde yüzde 2'nin altında seyretmesinden memnun olmadığını dile getirdi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.6 düştü.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.9 geriledi.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.5 düşüşle kapattı.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 2.3 geriledi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 azaldı.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2 düştü.
MSCI Asya Pasifik Endeksi yğzde 1.7 çekilerek Ağustos'tan bu yana en sert düşüşüne yöneldi.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.1 yükselişle 108.89'dan işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.3 çekilerek 6.9934'ten alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.1013'ten işlem gördü.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yaklaşık 2 baz puan düşerek yüzde 1.57'ye geriledi.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 5 bp düşüşle yüzde 0.96 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 1.1 düşüşle varili 52.77 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.1 yükselişle onsu 1,578.97 dolar oldu.