Advertisement

Hisse senetlerindeki küresel yükseliş, yatırımcıların koronavirüs pandemisinden hızlı ekonomik toparlanma beklentilerini sürdürmesiyle Çarşamba günü hız keseceğine ilişkin herhangi bir sinyal vermedi.

Dolar Mart sonundan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Güney Kore hisseleri, üçüncü tur mali teşvikin detaylarının açıklanmasının ardından Asya'daki kazançlara öncülük etti. Endonezya Rupisi, yerel bir tahvil ihalesine rekor miktarda teklif gelmesinin ardından güçlü performans gösterdi. ABD Hazine tahvilleri geriledi. AB hisse senedi vadelileri, S&P 500 Endeksi'nin Mart başından beri en yüksek seviyesinde kapatması sonrasında yükseldi. Brent petrol 40 doların üzerinde kazançlarını genişletti. Yatırımcılar OPEC+'in rekor düzeydeki üretim kısıntılarının devam edip etmeyeceğine odaklandı.

Küresel hisse senetleri, tüm dünyada işletmelerin yeniden açılması ve imalat göstergelerinin koronavirüs kapanmaları sonrasında ekonomik istikrar sinyalleri vermesiyle üç ayın zirvesinde işlem görüyor. Buna karşın ufukta, ticaret anlaşmasını riske atan ABD - Çin gerginliği gibi bir dizi risk mevcut.

Traderlar ABD'deki toplumsal ve siyasi huzursuzluğu da görmezden geliyor. Chicago, protestolara rağmen Çarşamba günü planlandığı üzere yeniden açılma planının bir sonraki aşamasına girecek.

Mobius Capital Partners kurucu ortağı Mark Mobius, Bloomberg TV ile gerçekleştirdiği mülakatta "Piyasalara baktığım zaman V şeklinde bir toparlanma görüyorum. Piyasa bize bunu söylüyor." dedi.

Avustralya Doları, ekonominin yılın ilk üç ayında çeyreklik bazda küçüldüğünü gösteren verilerin ardından kazançlarını azalttı. Avrupa hisseleri Salı günü 12 haftanın zirvesine tırmandı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde ikici yardım paketi için uzlaşma sağlamaya çalışıyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) kurtarma programını Perşembe günkü toplantıda 400 milyar euroluk ek varlık alımlarıyla genişletmesi bekleniyor. Bloomberg Economics varlık alımlarının artırılmamasının büyük bir sürpriz olacağını belirtti.

ABD'de Cuma günü açıklanacak istihdam raporuna göre işsizliğin Mayıs'ta yüzde 19.6 ile 1930'lardan bu yana en yüksek seviyeye tırmanması bekleniyor.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 05:33'te yüzde 0.4 yükseldi. Endeks Salı günü yüzde 0.8 artmıştı.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.5 yükseldi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1.2 yükseldi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 arttı.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2.8 tırmandı.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.4 yükseldi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 1.3 arttı.

Döviz

Yen yüzde 0.1 artıda dolar karşısında 108.57'den işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.2 düşüşle 7.1172'den alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.3 artıda 1.1205'e geldi.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan artarak yüzde 0.70'e tırmandı.
Avustralya 10 yıllıklarının fazi yaklaşık 5 bp artışla yüzde 0.96 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 2 yükselişe 37.56 dolardan alıcı buldu. Brent petrolün varili yüzde 1.2 değer kazanarak 40.05 dolara geldi.
Altının onsu 1,725.34 dolarda tutundu.