Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump'ın Cuma günkü açıklamasında Çin'in Hong Kong'a yönelik yeni güvenlik yasasınından dolayı beklenen sert yaptırımları açıkça belirlememesinin ardından Asya hisseleri yükselirken, Hong Kong güçlü performans gösterdi.

Dolar önemli paralar karşısında çekildi. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 3'ten fazla yükselirken, Tokyo, Seul, Sydey ve Şanghay sınırlı hareket etti. Yatırımcılar, bazı ABD şehirlerinde yaşanan şiddetli protestoların enfeksiyon oranlarına hız kazandırıp ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceği yönündeki endişeleri değerlendirirken, ABD hisse senedi vadeli kontratları ilk kayıplarını azalttı.

Petrol geriledi. ABD ile Çin arasında yükselen gerginlik geçen ay küresel hisselerde görülen toparlanmanın raydan çıkmasını riskine neden olmuştu. ABD Başkanı'nın Cuma günkü konuşması söylem olarak sert olsa da doğrudan Pekin'i etkileyecek belirli tedbirler telaffuz edilmedi.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. yatırım strateji birimi yöneticisi Shane Oliver, "Başkan Trump'ın Cuma günkü tepkisi oldukça yumuşak ve piyasaların korktuğundan çok daha az yıkıcıydı." dedi.

ABD Başkanı aynı zamanda Hong Kong'un özerkliğinin azaltılmasına doğrudan ya da dolaylı olarak dahil olan Çin ve Hong Konglu yetkililere karşı yaptırım taahhüdünde bulundu. Ancak isim vermedi. Konuya yakın bir kaynak yönetimin söz konusu adımın hangi otorite altında uygulanacağına henüz karar vermediğini belirtti.

Hong Kong'da Jefferies'in küresel hisse senedi stratejisti Sean Darby, araştırma notunda "Etki büyük bir ihtimalle sınırlı ve daha çok sembolik olacak. Finansal sektör büyük bir ihtimalle etkilenmeyecek. Bizim içi çok şaşırtıcı olmadı ve Hong Kong finans piyasalarının da şaşırmasını beklemiyoruz." dedi.

Avustralya Merkez Bankası'nın (RBA) Salı günü faiz değişikliğine gitmesi beklenmiyor. Teşvik artırmak için seçenekleri bulunan ancak muhtemelen değişikliğe gitmeyecek Kanada için beklentiler de aynı yönde. Kanada'nın politika adımıyla ilgili gelişmeleri değerlendirmek için daha fazla zaman geçmesine izin vermesi bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) kurtarma programına 500 milyar euroluk varlık alımları eklemesi bekleniyor. Bloomberg Economics Perşembe günkü toplantıda varlık alımlarının artırılmamasının şaşırtıcı olacağını belirtti.

ABD'de Cuma günü açıklanacak istihdam raporuna göre işsizlik oranının Mayıs'ta yüzde 19.6 ile 1930'larda beri en yüksek seviyelere tırmanması bekleniyor.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 05:48'de yüzde 0.1 düştü. Dayanak endeks Cuma günü yüzde 0.5 tırmandı.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 3.2 yükseldi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.5 arttı.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.5 arttı.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 1.3 yükseldi.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.2 yükselişle 107.63 seviyesinden işlem gördü.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.3 artıda 1.1135'ten işlem gördü.
Offshore yuan 7.1323'te fazla değişmedi.
Avustralya Doları yüzde 0.9 tırmanarak 67.25 ABD Centi'nden alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 düştü.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.65 civarında tutundu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yaklaşık 1 baz puan artıda yüzde 0.90 oldu.

Emtia

WTI petrol yüzde 0.5 düşüşle varili 35.32 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.7 düşüşle onsu 1i743.03 dolar oldu.