Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Wall Street Borsaları, çok sayıda opsiyonun vadesinin gelmesiyle cuma günü 6 günlük yükseliş serilerine ara verdi.

S&P 500 yüzde 0,37, Nasdaq 100 yüzde 0,67 kayıpla günü tamamlarken, haftalık yükselişler sırasıyla yüzde 2,58 ve yüzde 3,82 olarak gerçekleşti.

Son günlerde rekor seviyelerden kapanan Microsoft ve Apple hisseleri düşüşlere öncülük etti. Bugün ABD’de piyasalar resmi tatil nedeniyle işleme kapalı olacak.

Asya’da da hisse senedi endeksleri düşüşte. Teknoloji hisseleri kayıplara öncülük ediyor. Geçen hafta yüzde 2,70 yükselen ve yükselişin serisini aralıksız 3. haftaya taşıyan MSCI Asya Pasifik Endeksi bu sabah yüzde 0,8 ekside.

Blinken’in Çin temaslarının “samimi” geçtiğine yönelik haberlere karşın, endekslerdeki düşüşte Cuma günü gerçekleşen bir ekonomi toplantısından net bir teşvik açıklamasının gelmemesi etkili oldu. Şimdi gözler bu hafta Çin Merkez Bankası’nın faiz kararında olacak.

Bloomberg Dolar Endeksi geçen hafta boyunca yüzde 1’e yakın geriledikten sonra bu sabah yatay.

ABD-Çin arasında üst düzey temas

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken hafta sonunda Çin’e giderek mevkidaşı Çin Gang ile 7,5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. ABD’den Çin’e 5 yıl içinde gerçekleşen en üst düzey ziyaret, iki ülke arasında yaşanan “casus balon” geriliminin ardından ertelenmişti.

İki taraftan yapılan açıklamalarda görüşmenin, ilişkilerin normalleşmesi yolunda “samimi” geçtiği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Çin’in Blinken’in Washington davetine olumlu yanıt verdiği belirtildi.

Açıklamaya göre Blinken görüşmede, “Yanlış anlaşılma risklerini azaltmak için diplomasinin önemini ve tüm konularda açık iletişim kanallarını sürdürmenin önemini” vurguladı.

Blinken Pazartesi günü Komünist Parti’nin üst düzey dışişleri yetkilisi Wang Yi ile de görüştü.

Çin ziyaretinin başarılı olarak değerlendirilmesi için en önemli gelişme ise Blinken’in Devlet Başkanı Şi Jinping ile görüşüp görüşmeyeceğine bağlı olacak. Bu sabah itibarıyla duyurulmuş bir Blinken-Şi görüşmesi bulunmasa da son dakikada programa alınması mümkün.