Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Wall Street endeksleri Çarşamba günü açıklanan güçlü bilançolar ve beklenti üzeri Tüketici Güveni verisi ile yükseldi.

S&P 500 ve Nasdaq 100 yüzde 1,5 yükselişle günü tamamladı. İyimserlik bu sabahki işlemlere de yansıdı. Asya Borsaları da tırmanıyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi aralıksız 5 günlük düşüşün ardından yüzde 1,26 artıda.

Çinli yetkililerden gelen açıklamaların ardından özellikle de Hong Kong’da işlem gören teknoloji ve gayrimenkul sektörü hisselerinde yükseliş etkili oldu.

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) bu hafta getiri eğrisi hedefi politikasında gerçekleştirdiği sürpriz değişikliğin piyasa üzerindeki etkisi azalırken, 10 yıllık Japon tahvil getirisi bu sabah 7 baz puan düştü.

Salı günü dolara karşı 1998’den bu yana en yüksek seviyesine tırmanan yen, çarşamba günkü hafif değer kaybının ardından bu sabah yine güç kazandı. Bu da Japon borsasındaki kazançların sınırlı kalmasına neden oldu. Dolar G-10 para birimleri karşısında değer kaybetti. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,30 ekside.

ABD'de bilançolar moral verdi

ABD’de açıklanan bilançolar Wall Street beklentilerini aşan kârlılık ve tahminlere işaret ederken, geçen hafta Fed’den gelen şahin açıklamaların yarattığı olumsuz havanın biraz dağılmasını da sağladı.

Teslimat devi FedEx Corp. üç aylık karının hisse başına 3,18 dolar ile tahminleri aştığını duyurdu. Beklenti hisse başına 2,80 dolar seviyesindeydi.

Şirket ayrıca 2023 mali yılı için ilave 1 milyar dolar ek tasarruf öngördü. Yılbaşından bu yana yüzde 30’un üzerinde düşen FedEx hisseleri açıklama sonrası değer kazandı. Benzer şekilde Nike de 30 Kasım’da sona eren çeyrekte küresel hasılatının yüzde 17 artışla - analist beklentilerinin 700 milyon dolar üzeri olan - 13,3 milyar dolara çıktığını açıkladı. Bilançonun yayımlanması sonrası şirketin hisseleri bir yıldan uzun bir süredir en güçlü yükselişini kaydetti.

İki hisse Çarşamba günü açıklanan ABD tüketici güveni verisi ile birlikte Wall Street endekslerinin yükselmesini sağladı. ABD’de Conference Board tüketici güven endeksi Aralık'ta, son 8 ayın en yüksek seviyesine tırmandı.

Öte yandan ABD’nin en büyük bellek çipi üreticisi Micron Technology Inc. mali ikinci çeyrekte hasılatının 3,8 milyar dolar ile analist beklentilerinin altında olacağını öngördü, işgücünü de yüzde 10 oranında azaltacağını duyurdu. Şirket hisseleri düşerken, diğer çip üreticilerini de beraberinde aşağı çekti.