Advertisement

ABD Borsaları şirket bilançolarının desteği ile 6. işlem günlerini yükselişle tamamladı. S&P 500 endeksi rekora iyice yaklaşsa da teknoloji hisseleri yükseliş ivmesini sınırladı ve Nasdaq 100 hafif ekside kapandı.

Üçüncü çeyrek bilançosunu açıklayan Tesla hasılatta beklentileri karşılayamasa da şirketin hisse başına karı 1,86 dolar ile tahminleri aştı. Tesla hisseleri vadeli işlemlerde yüzde 1’den fazla düşüş kaydetti. Asya borsaları ise karışık bir görünüm sergiledi. Japon Nikkei 100 ve Hong Kong Hang Seng düşerken, Çin CSI 300 yükseliş kaydetti.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin China Evergrande Group krizine ilişkin olarak, “bireysel problem” ifadesini kullanması ve risklerin “kontrol edilebilir” olduğunu söylemesi sonrası Çin borsasında işlem gören gayrimenkul hisseleri değer kazandı.

Hopson ile varlık satış görüşmelerini sonlandıran ve bugün itibarıyla yeniden işleme açılan Evergrande hisseleri ise bir ara yüzde 13’ün üzerinde düşüş kaydetti.

ABD’nin 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,65 bölgesinde seyrediyor. ABD Hazinesi’nin 20 yıl vadeli tahvil ihalesinde faizin piyasadaki getirilerden 2,5 baz puan yüksek çıkmasının ardından uzun vadeli kağıtlara satış geldi. Bloomberg Dolar Endeksi hafta başında bu yana yüzde 0,5 aşağıda.

Pimco'dan getirilerde düşüş tahmini

Pacific Investment Management Co. (Pimco) önümüzdeki 5 yılda küresel ekonominin “daha belirsiz ve eşitsiz bir büyüme ile politika yapıcılar için çok sayıda ‘tuzakla’ dolu bir enflasyon ortamına” girmesini bekliyor.

Yaklaşık 2,2 trilyon dolarlık varlığı yöneten kurum Çarşamba günü yayımladığı raporda, makroekonomi ve piyasalarda artan volatilitenin sabit getirili menkul değerler ile hisse senedi piyasalarında daha düşük getiriler anlamına geleceğini öngördü.

Bununla birlikte raporda yükselen volatilitenin, aktif fon yöneticileri için fırsatlar yaratacağı tahmin edildi.

Pimco Küresel Ekonomik Danışmanı Joachim Fels, Küresel Sabit Getiri CIO’su Andrew Balls ve CIO’su Daniel Ivascyn’in imzalarının yer aldığı raporda, oynaklığın yanı sıra büyük merkez bankalarının pandemi desteklerini çekmeye başlayacak olmaları ve dünya genelinde yeşil enerjiye yönelimin artması, otomasyon teknolojilerinin daha fazla benimsenmesi, küresel servet eşitsizliklerine daha fazla odaklanılması gibi yapısal değişikliklerin de getirilerin azalmasına neden olacağı vurgulandı.

“Değişen trendler ve daha müdahaleci politikaların ekonomik döngülerin daha kısa süreli ancak daha kapsamlı olmasına neden olabileceği” belirtilen raporda, “çok yüksek ve çok düşük enflasyon dönemlerinin yaşanmasının daha yüksek bir ihtimal haline geleceği” öngörüldü.

Bununla birlikte Pimco uzmanları gayrimenkul sektörü ve gelişen piyasalarda fırsatlar olabileceğini düşünüyor.