Advertisement

Tesla Inc., rekabet halindeki otomobil üreticileri için engel oluşturan yarı iletken darlığını ve tedarik zinciri zorluklarını aşarak kâr beklentilerini geçmeyi başardı.

Palo Alto, Kaliforniya merkezli şirketten Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre, 3. çeyrekte düzeltilmiş hisse başına kâr 1,86 dolar oldu. Analistlerin beklentilerinin ortalamasına göre hisse başına kârın 1,67 dolar seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu.

Bu sonuçlar, 18 yıllık elektrikli otomobil üreticisinin üst üste dokuzuncu çeyrekte kâr açıkladığını ve bunun limanlardaki sıkışıklık ve hatta Çin’de fabrikaların tam kapasitede çalışmasını zor hale getiren elektrik kesintileri gibi engellere karşın gerçekleştiğini işaret ediyor.

Geliri beklentilerin altında kaldı

Şirketin üçüncü çeyrekte kaydettiği gelir ise Wall Street tahminlerinin altında gerçekleşti.

Elon Musk’ın elektrikli araç ve temiz enerji şirketinin geliri yüzde 57 artarak 13,8 milyar dolara çıktı, ancak 13,9 milyar dolar olan tahminlerin altında kaldı.

Musk ilk kez analist toplantısına katılmadı

Tesla, açıklamasında, yarı iletken darlığından limanlardaki sıkışmaya, tedarik zinciri zorluklarının üretimi artırma ve artan elektrikli araç talebini karşılama kabiliyetlerini olumsuz etkilediğini kaydetti.

Şirket CEO’su Musk, Temmuz ayında verdiği söze uyarak, Tesla’nın halka açıldığı 2010 yılından bu yana geçen 10 yılı aşkın sürede ilk kez analistlerle yapılan çeyrek dönem mali sonuç toplantısına katılmadı.

Elon Musk, Tesla Inc.’nin sahip olduğu güce dayanarak şimdiden dünyanın en zengin kişisi olmuş durumda. Ancak, Morgan Stanley analistine göre, Musk’a trilyonerlik statüsünü çok bilinen elektrikli araç üreticisi Tesla’dan ziyade SpaceX kazandıracak.

Morgan Stanley analisti Adam Jonas , ‘SpaceX’in Kaçış Hızı… Onları Kim Yakalayabilecek? başlıklı notunda, “Özel uzay keşif şirketi (SpaceX), roketler, fırlatma araçları ve destek altyapısı bazında, neyin mümkün olduğuna ve mümkün olan zaman çerçevesine ilişkin önyargılı herhangi bir nosyona meydan okuyor” dedi.

Servetinin yüzde 17'sinden azını oluşturuyor

SpaceX, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Musk’ın 241,4 milyar dolar olan servetinin halihazırda yüzde 17’sinden azını oluşturuyor. Bu oran, şirketin bu ayın başındaki ikincil hisse satışında 100 milyar dolarlık değerlemesinin ardından gerçekleşti.

SpaceX için 200 milyar dolarlık yukarı yönlü durum değerlemesine sahip Jonas, hazırladığı notta, şirketi, uzay altyapısı, Yerküre gözlem, derin uzay keşfi ve diğer endüstrileri kapsayan birçok firmayı tek bir bünyede toplamış bir yapı olarak değerlendirdiğini yazdı.

Şirketin Starlink uydu iletişim bölümü, bu değerleme tahminine en büyük katkıyı yapan birim konumunda.

Musk’ın dünyanın ilk trilyoneri olma yolunda ilerlemesinin temel gücü Tesla olarak görünüyor.

Tesla’nın geçen yıl başlayan görkemli yükselişi, Musk’ın servetinde büyük artışlara neden oldu ve bu yükseliş henüz etkisini kaybetmemiş görünüyor. Sadece Pazartesi günü, hisselerdeki yükseliş Tesla’nın kurucusunun servetini 6,6 milyar dolar artırdı.

Musk’ın SpaceX’in yaklaşık yarısına sahip olduğu hesaplanıyor, bu nedenle roket şirketinin kurucusunu dört virgüllü yörüngeye oturtabilmek için halen alacağı oldukça fazla bir mesafe var.