Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Küresel piyasalarda geçen hafta Jackson Hole'da verilen mesajlar etkisini sürdürürken, yeni haftada dikkatler ABD'den gelecek istihdam verilerine çevrildi.

Haftanın ilk işlem gününde ABD’de hisse senedi endeksleri büyük teknoloji hisseleri öncülüğünde yükseliş kaydetti. S&P 500 yüzde 0,43 yükseliş ile Ağustos ayındaki 12. rekorunu kırdı. Endeks aralıksız 7. aylık yükselişine doğru ilerledi.

Nasdaq 100 Apple Inc.’in piyasa değerinin 2,5 trilyon doları aşması ve Google’ın sahibi Alphabet’in hissesinin rekor seviyeye çıkmasıyla yüzde 1,12 yükseldi ve yeni zirvesinden ilk işlem gününü tamamladı.

Diğer taraftan ABD’nin güneyinde, Louisiana eyaletini vuran Ida Kasırgası nedeniyle sigorta ve enerji hisseleri düşerken, benzin fiyatları yükseldi.

Çin'den zayıf gelen veriler endekse yansıdı

Asya ise Çin’de açıklanan zayıf veriler ve Pekin yönetiminin özel sektöre yönelik yeni kısıtlayıcı düzenlemeler açıklamasının etkisiyle karışık.

Çin’de açıklanan verilere göre imalat PMI endeksi ağustosta 50,4’ten 50,1’e geriledi, imalat dışı PMI da 52 seviyesindeki beklentiye karşılık 47,5 oldu.

Çin’de oyun şirketlerine yönelik yeni önlemler açıklanması, Çin teknoloji hisselerine satış getirdi. Japon Nikkei endeksi yükselirken, Çin CSI 300 ve Hong Kong Hang Seng endeksleri gerileme kaydetti.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın cuma günkü konuşmasında varlık alımlarının azaltımı ve faiz artırımları konusunda ölçülü ifadeler kullanmasından bu yana ABD 10 yıllık tahvillere alım geliyor. Tahvil getirisi 3 işlem gününde 7 baz puan düşerek yüzde 1,28’in altına indi.

Haftanın ilk işlem gününde Londra’nın tatili nedeniyle düşük likidite etkisiyle dar bir bantta seyreden dolar bu sabah yatay. Bloomberg Dolar Endeksi geçen haftanın tamamında yüzde 0,9 düşüş kaydetmişti.

Çin'de teknoloji sektörüne yeni kısıtlamalar

Pekin yönetimi, devlete bağlı haber ajansı Xinhua’nın haberine göre, reşit olmayanların online oyun sürelerine kısıtlama getirmeye hazırlanıyor. Buna göre, online oyun platfomları reşit olmayanlara cuma günleri, hafta sonları ve resmi tatillerde sadece 20:00-21:00 saatleri arasında hizmet verebilecek. Böylece çoğu hafta oyun süresi 3 saat ile sınırlandırılmış olacak.

Çin 2019’da uygulamaya soktuğu düzenlemesinde gençler için oyun süresini günde 1,5 saat ile sınırlandırmıştı.

Bu haberin ardından ABD Borsalarında işlem gören Çinli oyun şirketlerinin hisselerine satış geldi. NetEase Inc.’in ADR’ı yüzde 8,81’e ulaşan bir günlük kayıp kaydederken, gelirinin yaklaşık üçte birini oyunlardan elde eden Tencent Holdings Ltd. ADR’ı yüzde 1,10 düştü. Diğer oyun ilişkili hisselerde de kayıplar görüldü. Bilibili Inc. yüzde 1,59, Huya Inc. yüzde 3,66 geriledi.

Son dönemde Çin yönetimi aralarında teknoloji devleri, okul sonrası özel ders hizmeti veren şirketleri ve araç çağırma platformlarını hedef alan yeni düzenlemelere gitmişti. Söz konusu adımlar, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in geçtiğimiz aylarda gündeme getirdiği “ortak refah” girişiminin bir parçası olarak atılıyor.

Oyun endüstrisine yönelik bu son karar, bir aydan kısa bir süre içindeki ikinci adım olurken, yatırımcılar bu şirketlerin hisseleri için giderek daha fazla endişe duymaya başlıyor. Oyun ADR’ları ağustos ayında, Çin devlet medyasında “ruhsal afyon” ve “elektronik uyuşturucu” şeklindeki tanımlamalar sonrasında benzer düşüşler yaşamıştı.